Japonya Ay’a inişte başarısız oldu!

Ancak uzay aracının Ay yüzeyine inmesi beklenmeden kısa bir süre önce, ispace onunla bağlantısını kaybetti. Şimdi, Japon şirketi, “yer aracının yine de ayın yüzeyine sert bir iniş yapma olasılığının yüksek olduğunu” duyurdu. Şirket “çarpışma” kelimesini kullanmadı ancak uzay aracı açıkça şirketin göreve devam etmesine izin verebileceği bir durumda değil.

Uzay aracının 26 Nisan’da Japonya saatiyle 01:40’ta aya inmesi planlanıyordu. ispace, iniş aracının yüzeye yaklaşırken dikey konumda olduğunu ve itici gazı neredeyse bittiğinde iniş hızının hızla arttığını doğrulayabildiğini söyledi.

Japonya Ay’a inişte başarısız oldu!

Japonya saatiyle sabah 8’de ispace, Hakuto-R’nin aya inişinin tamamlanması olan görev kilometre taşlarından “9. Başarı”nın artık elde edilemez olduğunu belirledi. Şirket henüz uzay aracına ne olduğunu ve arızanın temel nedeninin ne olduğunu açıklamadı ancak şu anda elde ettiği telemetri verilerini analiz ediyor ve bittiğinde bulgularını açıklayacak.

Hakuto-R, yaklaşık 100 gün önce bir SpaceX roketinin üzerinde fırlatıldı ve NASA, JAXA ve BAE’nin Rashid adlı ilk ay gezicisinden gelen yükleri taşıdı. Görev nihai hedefine ulaşamasa da, ispace “inişin başından neredeyse sonuna kadar değerli veriler ve bilgi birikimi elde edebildiğini” ve “gelecekte başarılı bir aya iniş görevi” İçin bu olaydan öğrendiklerini kullanacağını söyledi.

Şirket, 2024’te lansmanı planlanan Mission 2 ve 2025 için Mission 3 ile yoluna devam etmeyi planlıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*