İstanbul Kart HES kodu yükleme nasıl yapılır?

Koronavirüs pandemisi ile mücadelede HES kodu zorunluluğu geçtiğimiz yıl gelmişti. Seyahatlerde kullanılan HES kodu daha sonra Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı tarafından İstanbul Kart için de bu zorunluluk gelmişti. İstanbul’daki şehir içi ulaşımda (Otobüs, Metrobüs, Marmaray, Metro, Deniz, Tramvay ve Tünel) kullanılan İstanbul Kart HES kodu olmadan maalesef ki kullanılmıyor. İstanbul Kart HES kodu yükleme nasıl yapılır?

İstanbul Kart HES kodu yükleme nasıl yapılır?

15 Ocak 2021 tarihinden itibaren HES kodu olmayan ve İstanbul Kart ile HES kodunu eşleştirmeyenler Otobüs, Metrobüs, Marmaray, Metro, Deniz, Tramvay ve Tünel yolculuklarında İstanbul Kart’ı kullanamayacak. Mağdur olmamak için aşağıdaki videomuzdan HES kodunun İstanbul Kart’a nasıl entegre edileceğini öğrenebilirsiniz.

HES kodunu e-Devlet üzerinden aldıktan sonra İstanbul Kart’ınıza bu kodu entegre etmeniz lazım. HES kodunuzu aldıktan sonra buradan İstanbul Kart sitesine girerek karşınıza çıkan formu doldurmanız gerekiyor.

BiTaksi da İstanbul Kart dedi

İstanbul’da yaygın olarak kullanılan ve taksilik hizmeti veren BiTaksi kullanıcıları, ödeme yöntemi olarak Şehrin Yaşam Kartı İstanbul Kart’ı seçerek ‘BiTaksi Gönder’e tıklayacak ve taksilerini çağırabilecek.

Yolculuk sonunda ise telefonlarına ödeme ekranı geldiğinde İstanbul Kart’larını telefonlarının arka kısmına dokundurarak kolaylıkla ödeme yapabilecek. Böylece İstanbul Kart sahipleri güvenli ve temassız bir yolculuk deneyimi yaşayacak. İ

Bu ödeme işleminde NFC destekli Android telefon kullanmanız gerekiyor. iPhone cephesinde ise NFC desteği olan iPhone 7 ve sonrası tüm modeller kullanılabilecek.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*