iPhone SE serisi yolun sonunu görmüş olabilir

Apple’ın şu anda satın alabileceğiniz en ucuz telefonu iPhone SE 2022. 429 dolarlık başlangıç fiyatıyla, 599 dolarlık iPhone 13 mini ile aynı A15 Bionic çipini alıyorsunuz. Apple, geçen yıl iPhone Mini’yi yenilemedi, bu da bu yılın en uygun fiyatlı iPhone’unun muhtemelen 799 dolardan başlayacağı anlamına geliyor. Bir süre önce, iPhone SE’nin yakın zamanda halefi olacağına dair umut vardı. Ancak yeni bir rapora inanılırsa, genel halk iPhone SE 4’ü satın alamayacak.

Daha modern bir görünüme sahip yeni bir iPhone SE hakkında iki yıldan uzun bir süredir söylentiler duyuyoruz. Mevcut modelin bayat tasarımını ve LCD ekranını terk edeceği düşünülüyordu. En son rapor, özel olarak geliştirilmiş bir 5G modemle 2025’te gelebileceğiydi.

Tanınmış bir kaynak olan Ming-Chi Kuo, bu söylentiyi yalanladı. İddiaya göre, iPhone SE 4 olarak düşünülen iPhone 14 benzeri model, özel bir 5G baz bant çipi için bir mühendislik prototipiydi. Bu nedenle, Apple test amaçlı birkaç birim üretse bile, model hiçbir zaman seri üretime geçmeyecek.

iPhone SE serisi yolun sonunu görmüş olabilir

Qualcomm‘un 5G çipine olan bağımlılığı azaltmak için Apple, kendi modemini yapmaya çalışıyor. Eğer iPhone SE prototipi amaçlandığı gibi performans gösterirse, 2025’te 5G çipine sahip ticari bir Apple telefonu görebiliriz.

Kuo, iPhone SE‘nin önümüzdeki zaman çizelgesinde olup olmadığını söylemedi. Ancak işaretler çok umut verici görünmüyor. İddialara göre, mevcut model iyi gitmedi. Mini modellerinin de başarılı olmadığı düşünülürse, çoğu insanın küçük telefonları istemediği teorileştirilebilir.

Apple’ın müşterileri daha pahalı Pro modellerine daha fazla ilgi gösteriyor gibi görünüyor, bu da şirketin iPhone 14 Pro Max‘in yerini alacak bir Ultra modeli hazırladığı anlamına geliyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*