Hangi iPhone’ların iOS 17’yi destekleyeceği konusunda çelişkili bilgiler var

İki farklı güvenilir sızıntı kaynağının, hangi iPhone’ların iOS 17‘yi destekleyeceği konusunda farklı raporlar sunması kafalarda soru işaretlerinin oluşmasına neden oldu. Özellikle, iPhone 8/Plus ve iPhone X’in bu yılın son büyük iOS güncellemesini destekleyip desteklemeyeceği konusunda belirsizlik var. Bu belirsizlik, beşinci nesil iPad ve ilk nesil iPad Pro için de geçerli.

Apple genel olarak cihazlar için tam yazılım desteğini en az beş yıl boyunca sürdürür. Bu süre, bazı durumlarda sekiz yıla kadar uzatılabilir. Bunun ötesinde, Apple ayrıca eski iOS sürümleri için güvenlik güncellemeleri de sağlar.

Hangi iPhone’ların iOS 17’yi destekleyeceği konusunda çelişkili bilgiler var

Bazen, bir büyük iOS sürümü, bir veya daha fazla eski cihazın desteğini sonlandırmayı içerir. Örneğin iOS 16; iPhone 6s/Plus, iPhone 7/Plus, 1. nesil iPhone SE ve 7. nesil iPod Touch‘ta çalışmayı durdurmuştu. Diğer durumlarda ise, yeni bir iOS neslini çalıştırabilen cihazlarda hiçbir değişiklik olmaz. Örneğin iOS 15 için de durum böyleydi, iOS 14’ü destekleyen aynı cihazları destekledi.

Dün yazılım güncellemeleri konusunda güvenilir bir kaynak olan bir sızıntı, iOS 17’nin üç iPhone ve iPadOS 17‘nin üç iPad modeli için destekten çıkarılacağını belirtti: Buna göre yeni güncellemeden mahrum olacak olan iPhone modelleri; iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X olacakken söz konusu güncellemeyi alamayacak olan tablet modelleri ise iPad (5. nesil) 9.7 inç iPad Pro (1. nesil) 12.9 inç iPad Pro (1. nesil) olarak listelendi. Tabi bunların tamamı şimdilik birer söylentiden ibaret ve gerçeğin ne olduğunu ise zaman gösterecek.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*