Google Drive’da önemli sınırlandırmalara gidiliyor!

Ars Technica, Google’ın Şubat ayında bir ara sessizce 5 milyon dosyalık bir kullanıcı “oluşturma sınırı” koyduğunu öğrendi. Reddit kullanıcısı ra13’ün keşfettiği üzere, kişisel (Google One) ve iş (Google Workspace) kullanıcıları, bu tavanı aşan herhangi bir dosyayı doğrudan yüklemeye çalışırlarsa bir hata mesajı alıyorlar. Sınır, halihazırda 400.000 öğeyle sınırlı olan paylaşılan dosyalar için geçerli değil.

Google yaptığı açıklamada, dosya sınırının Drive’ın “istikrarına ve güvenliğine” zarar verebilecek kötüye kullanımları önleme amaçlı olduğunu söylüyor. “Bu, bir sürücüdeki toplam dosya sayısıyla ilgili bir sınır değil.” Şirket, etkilenen kullanıcı sayısının “yok denebilecek kadar az” olduğunu da sözlerine ekledi.

Google Drive’da önemli sınırlandırmalara gidiliyor!

Tahmin edebileceğiniz gibi asıl sorun, parasını ödediğiniz depolama alanı bitmeden önce dosya sınırına ulaşma şansınızın olması. Ra13, 2TB Google One hesabına sahip bir kullanıcının, ortalama dosya boyutu 400 KB veya daha az olması durumunda bu ikilemle karşılaşabileceğini tahmin ediyor. Google haklı olsa, yani bu çoğu insan için bir sorun olmayacak olsa da, bulut yedekleme hayranları veya uygulamaları bir dizi küçük dosya üreten profesyoneller için bu bir sorun olabilir.

Ayrıca, Google şu ana kadar üst sınırı açıkça kabul etmiş de değil. Şirketin ürün ve destek sayfaları dosya oluşturma limitinden bahsetmiyor. Bununla ilgili bi Sayaç da yok, dolayısıyla daha fazla dosyaya yer açmak için tam olarak kaç dosya silmeniz veya sıkıştırmanız gerektiğini bilemezsiniz. Şeffaflığın olmaması, bazı kullanıcıların Drive kitaplıklarını küçültmek veya benzer kısıtlamalar olmadan alternatifler bulmak için yarışmasına neden olmuş durumda.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*