Gizli belgelerin sızdırılmasında ilk tutuklama geldi!

Birinci sınıf havacı rütbesine sahip 21 yaşındaki Jack Teixeira’nın, dosyaları öncelikle Minecraft’a adanmış bir Discord sunucusunda paylaştığı iddia edildi. The Washington Post’a göre, gizli materyallerin fotoğraflarını yayınlamadan önce geçen yılın sonlarında paylaşmaya başladığında belgeleri ilk kez elle yazıya döktü.

Adalet Bakanlığı tarafından yayınlanan açıklamada, Adalet Bakanlığı, Jack Douglas Teixeira’yı “gizli ulusal savunma bilgilerinin izinsiz olarak alınması, saklanması ve iletilmesi iddiasıyla” ilgili bir soruşturmayla bağlantılı olarak tutukladığını söyledi. NBC News’in belirttiği gibi, kamuya açık askeri kayıtlar, Texeira’nın Cape Cod’daki Otis Hava Ulusal Muhafız Üssü’nde siber ulaşım sistemleri kalfası olarak atandığını gösteriyor.

Gizli belgelerin sızdırılmasında ilk tutuklama geldi!

The Post’un araştırmasına göre Discord sunucusunda “OG” takma adını kullanan Teixeira, telefon ve kameraların yasak olduğu güvenli bir tesiste çalıştı. Sunucudaki etkileşim eksikliği onu orijinal belgelerin fotoğraflarını göndermeye sevk etmeden önce belgeleri orijinal olarak elle kopyalamasının nedeninin bu olduğu bildirildi. Fotoğraflardan bazıları, müfettişlere kimliği hakkında ipucu vermiş olabilecek rastgele eşyalar ve mobilyalar içeriyordu.

Belgelerde yer alan hassas bilgilere rağmen, görünüşe göre şüpheli bir muhbir olma niyetinde değildi ve The New York Times’a göre, orijinal Discord sunucusu olan “Thug Shaker Central” üyeleri, belgelerin hiçbir zaman dışarıda paylaşılmasının amaçlanmadığını söylüyor. Ancak bilgiler nihayetinde Telegram kanallarına, 4chan’a ve diğer sosyal medya platformlarına giden yolu bulmadan önce diğer Discord sunucularında paylaşıldılar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*