Gençler çorap değiştirir gibi iPhone değiştiriyor: Çıkart telefonunu diyen dayılar haklı mı?

Özel araştırma şirketi CIRP, bugün yayınladığı yeni bir çalışmayla iPhone‘lar hakkında önemli bir detayı ortaya çıkardı. iPhone kullanıcılarının yaş durumuna göre ne kadar sıklıkla telefonlarını değiştirdikleri yapılan son ankette belirlenmiş oldu. Farklı yaş gruplarının iPhone’larını ne kadar kısa sürede yükselttiklerini gelin yakından inceleyelim.

Gençler çok çabuk iPhone değiştiriyor

CIRP’nin anket sonuçları, genç iPhone kullanıcılarının iPhone’larına sanıldığı kadar tam bağımlı olmadan değiştirdiklerini ortaya koydu. Diğer sonuçlara baktığımızda, bozuk bir iPhone’u en hızlı şekilde değiştirecek veya tamir edecek kesimin ise 45-64 yaş aralığındaki insanların olduğu ortaya çıktı.

18-24 yaşındakilerden oluşan en genç yaş grubu ise iPhone’larını hemen tamir etme veya değiştirme olasılığı en düşük olan kesimdi. Çünkü bu kesim tamir ettirmekten veya değiştirmekten ziyade hemen yeni modeli almak için çabalıyor.

Genç kullanıcılar arasında değişim yapma düşük olsa da, en son çıkan iPhone’a yükseltme durumu için böyle söylemek mümkün değil. CIRP, gençlerin yeni nesil teknolojiye ilgilerinin daha çok olduğunu söylüyor (Ya da hava atma mı desek).

18-24 yaş grubu ve 35-44 yaş grubu, bir yaşından küçük iPhone‘lara sahip olanlar arasında en yüksek yüzdeye sahipler. 18-24 yaşındakiler ve 25-34 yaşındakiler, bir yaşında ve iki yaşından küçük iPhone’lara sahip olanlar arasında en yüksek rakamlara sahip.

Genel olarak, yükseltmeye olan ilgi 18-54 yaşındakiler arasında benzerlik gösteriyor. 55-64 yaş aralığı ve 65 yaş üstü için yükseltme ilgisinde büyük bir düşüş bulunuyor.

Daha yaşlı iPhone kullanıcıları ise genel olarak genç müşterilere göre daha fazla harcanabilir gelire sahip olsa da, CIRP, genç kullanıcıların “daha yeni bir iPhone’u ödemenin aylık maliyetine daha hazırlıklı olduklarına ve nispeten daha yeni bir modelle ticaret yapmanın daha mantıklı olduklarına” inanıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*