Galaxy S21 ile gelen UWB teknolojisi nedir? Ne işer yarar?

Samsung, yeni amiral gemisi ailesi Galaxy S21, S21 Plus ve S21 Ultra modellerini geçtiğimiz günlerde tanıtmıştı. Telefonların tanıtıldığı bu etkinlikte UWB yani Ultra geniş bant (Ultra-wideband) adı verilen teknolojiden bahsedilmişti. Peki, UWB Galaxy S21 ailesine ne katacak? Kullanıcılar bundan nasıl yararlanacak?

Ultra geniş bant (UWB), Samsung’un mobil iletişimde bir sonraki adım olacağına inandığı bir tür radyo teknolojisidir. Bu amaçla, diğer Android amiral gemileri de bu tür kablosuz teknoloji desteğiyle donatılmaya başlandı. UWB ilk olarak geçen yıl Galaxy Note 20 Ultra ile teknik olarak başlamış olsa da, Samsung’un bu radyo standardına resmi olarak S21 ailesinde yer verdi.

UWB nedir? Ne işe yarar?

UWB özelliği, yüksek bant genişliği gereksinimleri olan kısa menzilli iletişimler için tasarlanmıştır. UWB, genel olarak Wi-Fi kadar röle saldırılarına ve sinyal karıştırmasına karşı dayanıklıdır. Doğal olarak, ekstra güç daha fazla enerji tüketimine neden olur. Ancak bu teknolojide Samsung güç tüketimini minimuma çekmeyi başarıyor.

Elektronik eşyalarınızı hızlı bir şekilde bulma yeteneği, ultra geniş bant protokolünün bir başka dikkate değer uygulamasıdır. SmartThings Find olarak markalanan bu işlev, bu ay giyilebilir cihazlarda ve Android Auto araçlarında kullanıma sunulmaya başladı.

Galaxy S21 Ultra ve Galaxy S21 + satışa sunulduğunda, Samsung’un çözümüyle uyumlu düzinelerce Galaxy akıllı saat ve IoT cihazına bu özellik gelecek.

Android Auto’dan bahsetmişken, otomobilinizi UWB sayesinde bulduktan sonra sadece akıllı telefonunuzu kullanarak arabanızın kilidini açabileceğinizi belirtelim. UWB’nin yapabilecekleri bu aşamada bile böyleyse ileride nasıl olacak acaba?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*