Galaxy S21 güncelleme konusunda sınıfta kaldı! Dakka bir gol bir!

Google’ın Android güncelleme konusundaki atılımları geçtiğimiz yıl çok konuşulmuştu. Bu süreçte Android 11 Vendor Test Suite‘te bir değişiklik fark edilmişti. Bu değişiklik Android 11 ve sonraki sürümlerle piyasaya sürülen telefonların sorunsuz güncellemeleri desteklemesi gerekeceğini bizlere göstermişti.

Bu özellik, telefonun bir sistem güncellemesini sorunsuz olarak yüklenmesini ve telefonun yine sorunsuz olarak açıklamasını sağlıyordu. Ancak Android 11 Uyumluluk Tanımı Belgesi‘ne (CDD) göre; Samsung’un yeni amiral gemisi modeli Galaxy S21 bu özelliği desteklemiyor.

Bu özellik uzun bir süredir diğer telefon üreticileri tarafından destekleniyor. Yani bu özelliğin sahip diğer Android telefonlara güncelleme yüklenirken Google’ın dediğine göre hiç bir sorun yaşanmıyor. Yani telefonun brick olma veya kitlenmesi gibi olaylar bu özellik ile ortadan kalkıyor.

Samsung’un 9.999 TL‘lik telefonunda sorunsuz güncelleme özelliğinin yer almaması oldukça üzücü. Bu özelliğin olmaması Samsung’un yayınladığı her güncellemenin telefonu bozacağı anlamına gelmiyor. Ancak ortada yine de bir risk var.

Samsung’un bu olayın ortaya çıkmasının ardından sorunsuz güncellemeleri ek bir güncelleme ile sisteme eklemesi bekleniyor. Android tarafında güncelleme yaparken bir çok telefonun sorun çıkardığına şahit olmuştuk. Sorunsuz güncellemeler ile bu sorun gerçekten de ortadan kalkmıştı.

Google’ın sunduğu bu özelliğin çok yakında Galaxy S21, S21 Plus ve S21 Ultra modellerine de gelmesini umut ediyoruz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*