Elon Musk’ın agresif işveren tutumu, en çok trollerin işine yaradı

Elon Musk yüzlerce Rus ve Çinli devlet propagandası hesabının Twitter’da yaygınlaştığını, çünkü bu ağlarla mücadele eden ekibin ortadan kaldırıldığını, söyledi. Bu ekip, Rusya, Çin ve İran gibi ülkeler tarafından koordine edilen “bilgi operasyonlarına” karşı mücadele ediyordu. Bu operasyonlar, kamuoyunu etkilemek ve demokrasiyi bozmak amacıyla düzenlenen kampanyalardan oluşuyor.

Ancak uzmanlar ve eski çalışanlar, uzmanların çoğunun istifa ettiğini veya işten çıkarıldığını ve platformun yabancı manipülasyona karşı savunmasız hale geldiğini belirtiyor. BBC, birkaç eski çalışanla konuştu. Bu çalışanlardan biri olan eski bir üst düzey çalışan şu ifadeleri kullandı: “Bütün insan katmanı silindi. Twitter’ın geriye kalanı sadece otomatik tespit sistemleridir.”

Elon Musk’ın agresif işveren tutumu, en çok trollerin işine yaradı

Elon Musk, Salı günü BBC’ye verdiği röportajda, onun yönetiminde “Twitter’da daha az yanlış bilgi olduğunu” iddia etti. Ancak platformda faal olan devlet destekli troll çiftlikleri veya onlarla mücadele eden ekip hakkında yorum yapmadı.

Koordineli mesajlar paylaşan organize gruplar “troll çiftlikleri” olarak adlandırılır. Bu terim, Rus gazeteciler tarafından ortaya atıldı ve Yevgeny Prigozhin’in lideri olduğu Wagner paralı asker grubunun yaklaşık 300 ücretli çalışanını ifşa etmişti.

O zamandan beri, seçimlere ve kamuoyuna etki etmeye çalışan troll çiftlikleri, Polonya, Brezilya ve Meksika gibi birçok ülkede ortaya çıkarıldı. Aynı zamanda etnik çatışmalar ve savaşlarda propaganda aracı olarak da kullanıldı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*