Elon Musk’a dava şoku! Kaybetti!

Elon Musk, Tesla fabrika işçilerinin sendikalı olmayı seçmeleri halinde hisse senedi seçeneklerinden feragat edeceklerini söyleyerek 2018 yılında ABD iş yasasını ihlal etti. Federal bir temyiz mahkemesi olan Beşinci Devre Temyiz Mahkemesi, geçtiğimiz Cuma günü Business Insider tarafından fark edilen bir kararla, Musk’ın çalışanların tazminatıyla ilgili yasa dışı tehditlerde bulunduğuna ilişkin bir Ulusal İş İlişkileri Kurulu (NLRB) kararını onayladı.

Mayıs 2018’de bir Twitter kullanıcısı, Musk’a sendikalar hakkındaki görüşlerini sordu. Musk ise, yanıt olarak “Araç fabrikamızdaki Tesla ekibinin sendikaya oy vermesini engelleyen hiçbir şey yok. İsteseler yarın sendikaya katılabilirler. “Ancak neden sendika aidatı ödeyip hiçbir şey için hisse senedi seçeneklerinden feragat edelim? Güvenlik kayıtlarımız, fabrika UAW’dayken 2 kat daha iyiydi ve herkes zaten sağlık hizmeti alıyor.” şeklinde bir tweet attı.

Elon Musk’a dava şoku! Kaybetti!

Tweet, hemen sendika aktivistlerinin dikkatini çekti ve 2021’de Uluslararası Otomobil İşçileri Sendikası’nın şikayeti üzerine NLRB, Musk’ın çalışanları tehdit ettiğine karar verdi. Tesla, tweet’in, diğer otomobil üreticilerindeki işçilerin hisse senedi seçenekleri almadığını belirtmenin bir yolu olduğunu savundu. Ancak NLRB Başkanı Wilma Liebman, 2018’de Bloomberg’e verdiği demeçte bunu farklı yorumladı. “Çalışan, bunu ‘Eğer sendikalaşmaya oy verirsem, hisse senedi seçenekleri artık bir seçenek olmayacak’ şeklinde duyacak” dedi.

Beşinci Devre Temyiz Mahkemesi, kararın incelenmesinin ardından NLRB tarafından desteklenen bir karar aldı. “Hisse senedi seçenekleri, Tesla’nın çalışanlarının tazminatının bir parçası olduğu ve tweet’te Tesla’nın hisse senedi seçeneklerini sona erdirmek zorunda kalacağına dair bir şeyin olmadığı veya UAW’nin hisse senedi seçeneklerinden feragat ettiren neden olacağına dair bir şeyin olmadığı belirtmediğinden, tweet’in sendikalı olmayı tehdit etmek için ima edilen bir tehdit olduğuna ilişkin NLRB’nin sonucunu destekleyecek yeterli kanıt bulunmaktadır,” dedi. Peki bu kararın ardından Musk’a nasıl bir ceza ya da yaptırım çıkacak? İşte onu da önümüzdeki günlerde göreceğiz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*