Doğa temalı birbirinden güzel duvar kağıtları

Sizler için seçtiğimiz birbirinden güzel ‘doğa temalı’ duvar kağıtlarına gelin birlikte göz atalım.

Fotoğraf tutkunlarının tercihi genellikle ya doğadaki minik bitkiler, ya küçük hayvanlar, ya da büyük nesnelerdeki küçük detaylar oluyor. Makro, daha geniş anlamı ile “doğa fotoğrafçılığı” günümüzde artık “belgesel fotoğrafçılık” kategorisi ile de tanımlanabilir.

Dikkatlice bakmadığınız veya baksanız dahi fotoğraflandığı gibi göremeyeceğiniz birçok detayı makro fotoğraflarda görüntülemeniz mümkündür. Makro fotoğraflar sayesinde etrafımızdaki tüm detayları bütün zenginlikleriyle, bütün renkleriyle ve sıra dışı halleriyle görebiliriz.

Makro fotoğrafçılık özellikle fotoğraf çekmeye yeni başlayan herkesi en çok heyecanlandıran ve çekmek istediği türlerden biridir. Makro fotoğrafçılıkta ekipman ve ışık çok önemlidir, bu yüzden mutlaka özel ekipman ve objektiflere ihtiyaç oluyor.

Makro fotoğrafçılar için küçük canlıların dünyasına inmek, doğanın ince detayları görmek adete bir tutkudur. Makro çekimler, yakın plan çekimleri fotoğraflanmak istenen nesneye çok yakın plandan yapılmış, detayları gösteren çekimlerdir. Makro fotoğrafçılık, bu anlamda bizlere görmeye çok alışık olmadığımız çok farklı bir dünyanın kapısını açmaktadır.

Sizler telefonunuz için duvar kağıdı beğenirken, biz de fotoğraf çekimi yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli ipuçlarını sizlerle paylaşıyor olacağız.

İşte doğa temalı birbirinden güzel duvar kağıtları;

1- Geniş açılı lenslerle çekim yaparken fotoğraftaki derinlik için nesnelere yakınlaşın.

Fotoğrafta derinlik yaratmanın tek yolu sadece kadraja önde ve arkadaki nesneleri sıralamak olmamalıdır. Eğer geniş açılı lensler ile çalışıyorsak, bir çiçeğin veya çiçek tarlasının ya da bir ağacın çok çok yakınına fotoğraf makinemizi yerleştirdikten sonra netlik ile de ufak oynamalar yaparak, başarılı bir açı ile güzel fotoğraflar çekebiliriz.

2- Gün ışığınının altın saatlerini iyi değerlendirin.

Fotoğraf bir ışık okuludur, özellikle gün doğumu ve gün batımındaki ışık çok değişken ve etkileyici olduğu için bu doğal ışığı fotoğraflarımızda başarılı biçimde oluşturursak, elde edeceğimiz görüntünün kalitesi çok etkileyici olacaktır.

3- Fotoğrafta derinlik yaratacak unsurlar kullanın.

Fotoğrafta derinlik olgusu, en önemli kriterlerden birisidir. Eğer önümüzdeki manzarayı yakındaki ve uzaktaki bazı obje ve ögeler ile derinleştirebilirsek, elde edeceğimiz fotoğrafın görsel anlamdaki etkileyiciliği de o oranda artacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*