Çin’in yapay zeka yarışında geri kalmak gibi bir niyeti yok

Son zamanlarda yapay zeka teknolojileri interneti ele geçirmeye devam ediyor. Önceden sadece bilim kurgu filmlerinde veya gelişmiş teknoloji işlerinde kullanılan bu teknoloji artık parmaklarımızın ucunda. OpenAI ve diğer şirketler tarafından geliştirilen AI uygulamalarını herkes kullanabiliyor. Çoğu şirketin oldukça etkileyici işler yaptığı söylenebilir.

Bu durum yoğun bir ilgiye neden oldu ve birçok şirket ve hatta tüm ülkelerin yapay zeka alanında rekabet etmek için hazırlandığı görülüyor. Microsoft Başkanı Brad Smith yakın zamanda durumu değerlendirerek, “Çin, yapay zeka yarışında geri kalmayacak ve büyük bir ChatGPT rakibi olacak” ifadesinde bulundu.

Çin’in yapay zeka yarışında geri kalmak gibi bir niyeti yok

Microsoft Başkanı Brad Smith yakın zamanda yaptığı bir röportajda, Beijing Academy of Artificial Intelligence (BAAI) gibi Çinli araştırma kurumları ve şirketlerin yapay zeka sektöründe ChatGPT’ye karşı büyük bir rakip haline geleceğini belirtti ve Çin’in yapay zeka geliştirme yarışında geri kalmayacağını düşündüğünü ifade etti.

Smith, Google ve BAAI gibi yapay zeka liderleri arasındaki rekabetin son derece yoğun olacağını vurguladı. BAAI, Haziran 2021’de 1.75 trilyon parametreyle Google’ın Switch Transformer’ını aşan ultra büyük ölçekli önceden eğitilmiş bir model olan “Wu Dao 2.0” yayınladı.

ChatGPT’yi güçlendiren generatif AI teknolojisi iş kaybı, yanlış bilgi ve gizlilik sorunlarına neden olma konusunda endişelere yol açtı. Smith, çözümün yeniliği durdurmak değil, mevcut ürünlerin kullanımını ve geliştirilmesini güçlendirmek olduğunu açıkladı. Ayrıca, AI’nin artık yeni siber saldırıları gerçek zamanlı olarak tespit etmek, saldırgan çevrimiçi etki kampanyalarını ve yanıltıcı bilgileri belirlemek için kullanıldığını da belirtti.

Şu anda, ChatGPT’ye karşı chatbot rakiplerini geliştiren Baidu gibi birkaç şirket biliniyor. Ancak, bunlardan hiçbirisinin ciddi bir rakip haline geleceği söylenemez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*