Çin’den komünist yapa zeka geliyor! [ChatGPT ama sosyalist!]

Dünyanın birçok ülkesinde Microsoft‘un geliştirmiş olduğu ChatGPT yapay zeka furyası esmeye başladı. Şirket bir bir yeni yapa zekaya geçerken, ülkeler de kendi yapay zeka sistemlerini geliştiriyorlar. Bu ülkelerden birisi de Çin. Ancak Çin’in yapay zekası tam Çinli diyebiliriz.

Çin’den bir garip komünist yapay zeka hamlesi

Diğer ülkelerden farklı olarak Çin bu yapay zekadan “Sosyalizmin temel değerlerini yansıtmasını ve devlet gücünü yıkmayı, sosyalist sistemi devirmeyi, ülkeyi bölmeye teşvik etmeyi içermemesini” istiyor.

Çin Siber Uzay İdaresi (CAC), yapay zekaların hangi içerikleri üretebileceğine ilişkin taslak kuralları içeren bir belge olan Üretken Yapay Zeka Hizmetleri için İdari Önlemler adlı bir makale yayınladı.

South China Morning Post, yapay zeka ürünlerinin Çin sosyalist değerlerini desteklemesini sağlamanın yanı sıra, üretken yapay zeka hizmetleri sağlayan işletmelerin ayrımcı içerik, yanlış bilgi ve kişisel mahremiyete veya fikri mülkiyete zarar veren içerik üretmelerini de önlemesi gerektiğini söyledi.

Ayrıca şiddet, müstehcen ve pornografik bilgiler, terörü, aşırıcılığı ve etnik nefreti teşvik etmek de yeni sosyalist yapay zeka için yasak olacak. Çin, tüm üretken yapay zeka ürünlerinin, kamuoyuna açıklanmadan önce CAC tarafından bir güvenlik değerlendirmesinden geçmesi gerektiğini ve kamuoyunu etkileme yeteneğine sahip tüm çevrimiçi bilgi hizmetleri için bazı gereksinimleri karşılaması gerektiğini açıkladı.

Şubat ayının başında, Çin’in en büyük arama motoru olan Baidu‘nun üretken yapay zekası Ernie üzerindeki dahili testlerin Mart ayında tamamlanacağı bildirildi. Çin en büyük 2 yerel şirketi olan Alibaba Group Holding ve yapay zeka şirketi SenseTime de ChatGPT’ye benzer yapay zeka programları başlatacaklar.

Çin lideri Xi Jinping‘in geçen ay Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesinin ardından her iki ülke, teknoloji hedeflerine ulaşabilmek için ortak çalışma sözleri vermişti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*