ChatGPT yasağı kaldırıldı! Peki şimdi ne olacak?

Garante veri koruma yetkilisi, sohbet robotu üzerindeki geçici yasağı kaldırmak için OpenAI’nin bu ayın sonuna kadar birkaç sorunu çözmesini istemişti.

İtalyan düzenleyiciler, yapay zekanın eğitim yöntemlerinin ve sohbet robotunun Avrupa Birliği’nin Genel Veri Koruma Yönetmeliğini (GDPR) ihlal ettiğine dair endişeler nedeniyle mart ayında ChatGPT’yi engelledi. Yetkililer OpenAI’ye, olası bir veri ihlalini araştırırken ülkedeki kullanıcıların kişisel bilgilerini işlemeyi durdurması talimatını verdi.

ChatGPT yasağı kaldırıldı! Peki şimdi ne olacak?

Bu ayın başlarında Garante, OpenAI’ye web sitesinde verilerin nasıl toplandığını ve ChatGPT’nin algoritmalarını eğitmek için kullanıldığını ayrıntılarıyla açıklayan bir gizlilik açıklaması olduğundan emin olmasını söyledi. Gözlemci ayrıca şirkete, AB kullanıcılarının verilerinin eğitim amacıyla kullanılmasına itiraz edebilecekleri bir form sunması ve bir yaş doğrulama sistemi eklemesi talimatını verdi.

OpenAI, bu hafta ChatGPT’ye gizlilik denetimleri ekledi. Diğer şeylerin yanı sıra ayarlar, kullanıcıların OpenAI’nin bu verileri eğitim amacıyla kullanmasını engelleyen sohbet geçmişlerini kapatmasına olanak tanıyacak. TechCrunch’a göre, İtalya’daki kullanıcılar artık en az 18 yaşında olduklarını veya 13 ile 17 arasındaysalar ChatGPT’yi kullanmak için bir ebeveynin veya velinin iznine sahip olduklarını doğrulamalarını isteyen bir açılır pencere görüyorlar.

İtalya’nın veri koruma otoritesi yaptığı açıklamada “OpenAI’nin uyguladığı önlemleri memnuniyetle karşıladığını” söyledi, ancak şirketi Garante’nin diğer taleplerini yerine getirmeye çağırdı. Gözlemci, OpenAI’nin GDPR’ye uyma çabalarını sürdürmesini umduğunu ekledi ve ChatGPT’ye göz kulak olacağını açıkladı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*