BİM, A101 ve ŞOK elektronik ürün satamayacak mı?

BİM, A101 ve ŞOK gibi marketlerde bildiğiniz gibi elektronik ürünler çok uygun fiyatlara satılıyordu. Zaman zaman yaptıkları kampanyalar ile müşterilerin yüzünü güldüren bu mağazalar Ticaret Bakanlığı’nın yeni düzenlemesi ile elektronik cihaz satamayacak gibi görünüyor.

Uygun fiyatlı teknolojik ürünler marketlerde satılmayacak

Milliyet’ten Mithat Yurdakul‘a göre; Ticaret Bakanlığı rekabeti dengelemek için çok yakında yeni kararını açıklayacak. Bu karara göre; zincir marketlerde elektronik ürünlerin satışı yapılamayacak. Ayrıca zincir marketlerde sigara satışı da durdurulacak.

Ancak bu durum bazı şartlarda geçerli olmayacak. Örneğin internet üzerinden satış yapan ve 1.500 metrekareden daha geniş bir mağazaya sahip olan marketler bu yasadan muaf olacak. Yeni yasada market zincilerinin Pazar günleri saat 11:00‘dan önce açılmaması da yer alıyor.

Ticaret Bakanlığı’nın yeni yasası küçük esnafın büyük marketler ile rekabet etmesini kolaylaştıracak gibi görünüyor. Önümüzdeki günlerde resmiyete kavuşması beklenen bu yasadan sonra BİM, A101 ve ŞOK gibi marketlerden telefon, televizyon, USB bellek, oyuncu ekipmanı gibi ürünler artık satılmayacak.

Yaptıkları büyük indirimler ile piyasanın 400-500 TL altına ürün satan bu marketlerin yerine alternatiflerin getirilmesi gerekiyor. Teknoloji marketleri için de bir düzenleme yapılmalı ki onlar da uygun fiyata ürün satabilsin ve müşteriler uygun fiyatlar ile teknolojik ürünleri satın alabilsin.

Peki, siz bu yasa hakkında ne düşünüyorsunuz? BİM, A101 ve ŞOK gibi marketlerden teknolojik ürün alıyor muydunuz? Gelin yorumlarda tartışalım.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*