Ay’da koloni kurmak için geri sayım başladı!

2020 misyonundan toplanan numuneler, milyonda 2.000 parça (PPM) kadar yüksek su içeriğine sahip. Ay yüzeyinde bu cam kürelerin yaygınlığı göz önüne alındığında, 71 trilyon galon su sağlamaya yeterli olabilirler.

Bazı boncuklar milyonlarca yıl önce asteroitler Ay ile çarpıştığında oluşurken, diğerleri eski volkanlardan geldi. Bilim adamları suyun, güneşten yayılan hidrojen iyonlarının (güneş rüzgarlarından ay yüzeyine taşınan) boncukların içindeki oksijen atomlarıyla birleştiğinde kimyasal bir reaksiyondan kaynaklandığına inanıyorlar. Su dolu boncuklar, “onlarca mikrometreden birkaç milimetreye” kadar değişen ölçülerde. Yine de, Ay’ın yüzeyinde (teorik olarak) tahmini 270 trilyon kilogram su sağlamaya yetecek kadar boncuk var: 100 milyon olimpik yüzme havuzunu doldurmaya yetecek kadar.

Ay’da koloni kurmak için geri sayım başladı!

Bununla birlikte, bilim adamları onları nasıl toplayacaklarını henüz çözemediler ve su çıkarmak için onları yaklaşık 212 Fahrenheit dereceye kadar ısıtmaları gerekecek. Yine de, astronotların suyu içmek, yıkanmak, yemek pişirmek, temizlik yapmak ve hatta roket yakıtı üretmek için kullanabilecekleri gelecekteki Ay yerleşimleri için bir kaynak olabilirler.

Bilim adamları, Güneş Sistemimizdeki diğer uyduların benzer boncuklara sahip olabileceğine inanıyor. Çalışmanın yazarları, “Ay suyunun bu yüzey rezervuarına ilişkin doğrudan ölçümlerimiz, çarpma cam boncuklarının Ay’da önemli miktarlarda güneş rüzgarından türetilen su depolayabildiğini ve çarpma camının diğer havasız cisimler üzerinde su rezervuarları olabileceğini gösteriyor” diye yazdı. “Darbeli cam boncuklarda depolanan suyun varlığı, Ay, Vesta ve Merkür’ün alt enlem bölgelerinde suyun uzaktan tespit edilmesiyle tutarlı. Bulgularımız, Güneş Sistemi havasız gövdelerinin yüzeyindeki çarpma camlarının, güneş rüzgarından türetilen suyu depolayıp uzaya salma yeteneğine sahip olduğunu gösteriyor.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*