Apple’dan çalışanlarına büyük haksızlık! Dünya ayağa kalktı!

Amerika İletişim İşçileri sendikası (CWA), Apple’ın işçi örgütlenmesi çabalarına misilleme olarak Houston ve Kansas City, Missouri mağazalarındaki işçileri yasa dışı bir şekilde sindirdiğini ve işten çıkardığını iddia ederek Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu’na (NLRB) suç duyurusunda bulundu. Kansas City’deki eski çalışanlar görünüşte biraz geç kaldıkları, işte bağırdıkları ve hatta zaman çizelgelerinde yazım hataları yaptıkları için işten çıkarıldılar, ancak aynı zamanda kıdem tazminatlarını almak için “tüm iddialardan feragat” imzalamaları sağlandı. Başka bir deyişle, ayrıldıktan sonra Apple’ın uygulamalarına itiraz etme yolları engellendi.

Apple’ın Houston’da işçileri sendika desteği hakkında bireysel olarak sorguladığı ve işçi desteğini kesmeleri halinde daha iyi koşullar sunduğu iddia edildi. CWA, sendika yanlısı faaliyetlerde ısrar edenlerin disipline edildiğini ve kötüleşen koşullarla tehdit edildiğini iddia ediyor.

Apple’dan çalışanlarına büyük haksızlık! Dünya ayağa kalktı!

2022’de Oklahoma City ve Towson, Maryland’deki yalnızca iki ABD mağazası sendikalaştı. Yurtdışında Glasgow’daki bir mağaza üçüncü oldu. Louis, Missouri’dekiler gibi diğer çalışanlar sendika seçimleri için başvuruda bulundu. Atlanta’daki personel, Apple’ı sindirme taktikleriyle suçladıktan sonra geçen baharda bir oylamayı iptal etti.

Apple bildirildiğine göre zorunlu sendika karşıtı toplantılar düzenleyerek tarihsel olarak sendikalaşma çabalarına karşı çıkıyor. Apple’ın ayrıca Towson mağazasındaki sendikalı işçilerden toplu iş sözleşmesi yapmaları gerektiğini iddia ederek yardım almadığı söyleniyor. Firma, ücretleri yükselterek, yan hakları genişleterek ve programları gevşeterek de işçi hareketlerini durdurmaya çalıştı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*