Apple Watch COVID-19 tespiti yapabilir mi?

Tüm dünyayı kasıp kavuran COVID-19 salgını için çalışmalar tam gaz devam ediyor. Koronavirüs aşısından sonra şimdi de teknolojinin tüm nimetlerinden yararlanmak için çalışmalar başladı.

CBS News raporunda ortaya çıkan yeni çalışma, Apple Watch gibi akıllı saatlerin semptomların başlamasından veya pozitif bir testten önce COVID-19’u tespit etmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. New York’taki Mount Sinai Sağlık Sistemi ve California’daki Stanford Üniversitesi tarafından ayrı ayrı yürütülen çalışmalar, uzmanlara Apple Watch’un pandemi ve diğer bulaşıcı hastalıkların önlenmesinde hayati bir rol oynamaya yardımcı olabileceği umudunu veriyor.

Apple Watch 7 gun öncesinden COVID-19’u tespit edebiliyor

Mount Sinai tarafından gerçekleştirilen araştırma, Apple Watch’un COVID-19 semptomlarının veya pozitif bir testin başlamasından yedi gün öncesine kadar bir kişinin kalp atışındaki küçük değişiklikleri tespit edebildiğini buldu. Çalışma, kalp atış hızı değişkenliğini veya kalp atışları arasındaki zaman değişimini analiz etti. Bu araştırmada yaklaşık 300 sağlık çalışanı yer aldı.

Rapor, bu, bir kişinin bağışıklık sisteminin ne kadar iyi çalıştığına dair yaygın olarak kullanılan bir ölçü olduğunu açıklıyor.

New York’taki Mount Sinai’deki Icahn Tıp Fakültesi’nde yardımcı doçent olan Rob Hirten, “Amacımız, enfeksiyon anında veya insanlar hasta olduklarını anlamadan önce enfeksiyonları tanımlamak için araçlar kullanmaktı.” ifadesini kullandı.

Hirten, CBS MoneyWatch’a verdiği demeçte, “Vücutta iltihap geliştikçe kalp atış hızı değişkenlik belirteçlerinin değiştiğini ve Covid’in inanılmaz derecede iltihaplı bir olay olduğunu zaten biliyorduk. İnsanların enfekte olduğunu bilmeden önce tahmin etmemizi sağlıyor.” dedi.

Bu arada, sonuçları Kasım ayında açıklanan Stanford’dan ayrı bir çalışma, Garmin, Fitbit ve Apple’dan aktivite izleyicileri içeriyordu. Çalışma, bu cihazların koronavirüs pozitif hastalarda semptomların başlamasından dokuz buçuk gün öncesine kadar dinlenme kalp atış hızındaki değişiklikleri gösterebileceğini buldu.

Çalışmaya göre, araştırmacılar COVID-19 vakalarının yaklaşık üçte ikisini semptomlardan dört ila yedi gün önce belirleyebildiler. Ekip ayrıca, kullanıcıları kalp atış hızlarının sürekli olarak yükseldiği konusunda uyaran bir alarm sistemi oluşturdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*