Android, kullanmadığınız uygulamaları otomatik olarak arşivleyecek

Şirket, kişisel verileri silmeden uygulamaların önemli kısımlarını kaldıran bir otomatik arşivleme özelliği sunuyor. Bir uygulama Play Store’da mevcut olduğu sürece, silinen bazı bölümleri yeniden indirmek için simgesine dokunmanız yeterli olacak. Google, bunun bir uygulamanın alanının %60’ını boşaltabileceğini söylüyor.

Cihazınızda yeterli kalan depolama alanı olmadığında bir uygulama yüklemeye çalışırsanız, otomatik arşivleme seçeneği devreye girecek. Kullanılmayan uygulamaları bulmak istediğinizde, Ayarlar, Uygulamalar bölümüne gitmeniz yeterli olacak. Yazılım hangi uygulamaların birkaç aydan uzun süredir açılmadığını söyleyecek. Özelliğin çalışması için geliştiricilerin uygulamalarını App Bundle biçimini kullanarak yayınlamaları gerekecek ancak 2021’den beri bu zaten gerekli olduğu için bu bir sorun olmayacak.

Android, kullanmadığınız uygulamaları otomatik olarak arşivleyecek

Bu konsept aslında yeni değil. Apple, iOS 11’in 2017’de piyasaya sürülmesinden bu yana kullanılmayan uygulamaları arşivlemek için özel öneriler sunuyor. Ancak bu güncelleme düşük kaliteli modeller de dahil olmak üzere daha geniş bir telefon yelpazesine güç sağlayan Android’de özellikle yararlı olabilir. Uygulamaları kullanmaya hazır olana kadar basitçe arşivleyebileceğinizi biliyorsanız, bütçenize uygun bir telefonu daha iyisiyle değiştirmek için eskisi kadar baskı hissetmeyebilirsiniz.

Google, bunun geliştiricilere de yardımcı olabileceğini ekliyor. Kullanıcılar uygulamaları otomatik olarak arşivleyebilirse, bu uygulamaları tamamen kaldırma olasılıkları daha düşecektir. İçerik oluşturucuların, bu müşteriler nadiren geri dönse bile, kullanıcıları elinde tutma olasılığı yükselecektir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*