ABD sosyal medyaya müdahale edip etmeme konusunda karar aşamasında

Mahkeme, Kaliforniya ve Michigan sakinlerinden gelen ve yetkililerin, eleştirel yorumlara cevaben sosyal medyada onları engelleyerek Birinci Değişiklik ifade özgürlüğü haklarını ihlal ettiğini iddia eden itirazları ele almayı kabul etti.

California’da Christopher ve Kimberly Garnier, Poway Unified School District üyeleri Michelle O’Connor-Ratcliff ve TJ Zane’in, okul bütçeleri ve ırk gibi konuşma konuları hakkında yüzlerce eleştirel yorum yazdıkları için onları Facebook ve Twitter’da haksız yere engellediğine inanıyor. Bu arada Michigan’dan Kevin Lindke, Şehir Müdürü James Freed’in pandemiyle ilgili eleştiriler nedeniyle Facebook’ta kendisini engelleyerek haklarını ihlal ettiğini söyledi.

Şu ana kadar açılan davaların farklı sonuçları oldu. Bir federal yargıç 2021’de Garniers’ın yanında yer aldı ve bir temyiz mahkemesi, O’Connor-Ratcliff ve Zane’in sosyal hesaplarını resmi bir rol için kullandıklarına dikkat çekerek kararı onayladı. Bununla birlikte, diğer davadaki federal yargıç, 2022’de temyizi kazanan Freed için 2021’de karar verdi. Yargıçlar, Freed’in Lindke’yi engellediğinde Şehir Müdürü olarak hareket etmediğini buldu.

ABD sosyal medyaya müdahale edip etmeme konusunda karar aşamasında

Bunun gibi vakalar, 2019’da, dönemin Başkanı Trump ve Temsilci Alexandria Ocasio-Cortez’in eleştirmenleri yasaklayarak ifade özgürlüğünü ihlal ettikleri suçlamasıyla karşı karşıya kaldığında dikkatleri üzerine çekti. Bugüne kadar, mahkemeler genellikle yetkililerin hesaplarını iş için kullanıp kullanmadığına göre karar verdi.

Federal bir temyiz mahkemesi, Trump’ın davasını incelerken, resmi faaliyetler için kullanılan kişisel bir hesabın bile eleştiriye izin verilmesi gereken bir kamusal alan anlamına geldiğini tespit etti. Bu konular şimdiye kadar Yargıtay’a ulaşmadı. Yasal kurumun kararları sorunu çözebilir ve yetkilileri, gönderiler taciz veya tehdit anlamına gelmediği sürece eleştirmenlere izin vermeye zorlayabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*