58.000 TL’ye sıfır otomobil! Citroen Ami Türkiye yolunda

58.000 TL’ye sıfır otomobil almak ister misiniz? Eğer cevabınız evet ise Citroen Ami tam size göre!

Fransa merkezli otomobil üreticisi Citroen, elektrikli araç üretimine de büyük önem veriyor. Şirketin bu alandaki en küçük aracı ise Citroen Ami. Türkçeye çevrildiği zaman arkadaş anlamına geldiğini öğrendiğimiz model için geçtiğimiz haftalarda olumlu açıklamalar duyduk. Marka tarafından yapılan açıklamalar, aracın uygun koşullar sağlandığı taktirde ülkemize de gelebileceği yönündeydi. Biz de bu ihtimali göz önünde bulundurarak modeli sizler için mercek altına almaya karar verdik.

Citroen Ami, ülkemiz için deyim yerindeyse biçilmiş kaftan niteliğinde. Bunun sebebi ise tamamiyle ekonomik. Bildiğiniz gibi ülkemizdeki vergi oranları bir hayli yüksek ve ÖTV, KDV ödemekten sıfır otomobil satın alamıyoruz. İşte Citroen Ami tam bu sorunu ortadan kaldıracak bir araç. Çünkü Citroen Ami bir otomobil değil, elektrikli scooter olarak lanse edildi.

Yani model yüksek vergilerden arınmış bir şekilde satışa çıkabilir ve şu anda bunun önünde bir engel yok. Aracın Avrupa’daki satış fiyatı da bir hayli ucuz, 6.900 euro. Hatta Fransa’da devlet 900 euro teşvik bile veriyor ve bu bedel 6.000 euro’ya kadar düşüyor.

Evet ekonomi konuşmaktan aracın özelliklerine hiç değinemedik. Şimdi biraz da bunlardan bahsedelim. Citroen Ami, batarya dahil olmak üzere 485 kilogramlık bir gövdeye sahip. Bu gövdeyi çeken motor ise 6 kW’lık bir değerde.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*