YouTube, yeme bozukluklarını teşvik edebilecek videoları kaldıracak

Başlangıç olarak hizmet, “taklit edilebilir” davranış veya ağırlığa yönelik zorbalık içeren yeme bozukluklarıyla ilgili videoları yasaklıyor. Şirket ayrıca rahatsızlıklar içeren bilgilendirici ve sanatsal videoları (birinin iyileşme süreçlerini tartışması gibi) 18 yaş ve üstü kullanıcılarla sınırlandıracak.

Ayrıca artık daha fazla yerde yeme bozuklukları için kriz kaynakları panelleri göreceksiniz. Bu tür videolar halihazırda dokuz ülkede (ABD, Kanada ve Birleşik Krallık dahil) arama sonuçlarında görünseler de, artık onları bu alanlardaki alakalı videoların altında göreceksiniz. ABD’deki izleyiciler ayrıca ABD’deki Ulusal Yeme Bozukluğu Derneği’ni aramaya veya onunla sohbet etmeye teşvik edilecek.

Yeni yaklaşım ilk olarak bugün görüntülenebilir olacak ve önümüzdeki haftalarda daha fazla kişiye ulaşacak. YouTube bunun “devam eden” bir çaba olduğunu söylüyor.

YouTube, yeme bozukluklarını teşvik edebilecek videoları kaldıracak

YouTube, yeni düzenlemenin, videoların insanları “farklı şekillerde” etkileyebileceğinin bir kabulü olduğunu söylüyor. İdeal olarak, bu, video oluşturucuların risk altındaki izleyicilerde istemeden yeme bozuklukları geliştirme şansını en aza indirecektir.

Bunun amaçlandığı gibi çalışıp çalışmayacağı ise başka bir konu. YouTube’un yaptırımı her zaman tutarlı olmamıştır ve zaman zaman belirli içerik oluşturucuları istemeden cezalandıran politikaları (para kazanılan videolarda küfür kullanımını sınırlamak gibi) tersine çevirmek zorunda kalmıştır. Örneğin, oyun ve LGBTQ video yapımcıları, YouTube’un zararlı olmayan klipleri şeytanlaştırdığından şikayet ediyorlar. Bununla birlikte, güncellenen politika, para kazanma potansiyellerini ortadan kaldırmak yerine videolara erişimi sınırlamaya odaklanıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*