Xiaomi ve Huawei arasındaki ipler gerildi

Akıllı telefon pazarındaki rekabet gün geçtikçe bir tık daha kızışıyor. Özellikle Huawei’ye uygulanan ambargolardan sonra işlerin tamamen değiştiğini söyleyebiliriz.

Normal şartlarda Huawei, Samsung’un ardından en büyük ikinci isim konumundaydı. Fakat ABD ambargosu, Huawei cihazlarında Google servislerinin yer almaması dengeleri tamamen değiştirdi.

Huawei’nin düşüş yaşadığı süreçte Oppo ve Xiaomi gibi isimler hızla yükseldi. Huawei ise bu çıkmazı aşmak için kendi işletim sistemini geliştirdi. Hatırlanacağı üzere HarmonyOS geçtiğimiz günlerde tanıtılmıştı.

HarmonyOS’in tanıtılmasının ardından gözler Huawei’ye çevrildi. Huawei binlerce uygulamanın HarmonyOS ile uyumlu olduğunu söylese de hala aşılması gereken bazı engellerin olduğu ortadaydı.

Geçtiğimiz günlerde Çin kaynaklı bazı mecralar, Huawei’nin Çinli üreticileri HarmonyOS’e geçmeye teşvik ettiğini yazmıştı.

Xiaomi ve Huawei arasındaki ipler gerildi

Huawei, global anlamda olmasa bile Çin’de satışa sunulacak olan cihazlarda HarmonyOS kullanılmasını talep ediyordu. En azından iddialar bu yöndeydi. Fakat diğer üreticiler bu fikre sıcak bakmadı.

Hatta Xiaomi bu fikri sert bir şekilde geri çevirdi. Hal böyle olunca Xiaomi ve Huawei’nin arasının açıldığı iddia edildi.

Sonuçta iki ayrı firmadan bahsediyoruz. Fakat Çin içerisinde nasıl bir yol izleneceğini kestirmek elbette güç. Belki Huawei’nin planı işe yarasaydı HarmonyOS bu süreçten güçlenerek çıkabilirdi.

Fakat HarmonyOS’i kullanmak şu şartlarda Xiaomi, Oppo, Vivo gibi isimlere çok birşey kazandırmayacaktır. En azından kısa vadede.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*