Uber yeniden Türkiye’de! Şimdi sarı taksiler düşünsün!

Global çapta özünde taksicilik hizmeti veren Uber, geçtiğimiz yıllarda Türkiye’de resmi olarak yasaklanmıştı. Ancak İstinaf mahkemesi geçtiğimiz yılın sonlarında doğru aldığı karar ile Uber’in Türkiye’de erişim engeli getiren mahkemesi kararını hatalı bulmuştu. Uber’in Türkiye’de faaliyetlerine tekrardan başlaması için 2020’nin sonunda ilk önemli adım atılmıştı.

Yaşanan bu süreç ile ilgili olarak Uber Global sözcüsü “Türkiye’ye inanıyoruz ve bağlıyız. İstinaf mahkemesi Uber Taksi ile faaliyetlerimizi sürdürmeye devam edebileceğimizi teyit ettiği için mutluyuz. Uygulamamızı İstanbul’daki tüm yolcu ve sarı taksi şoförlerine sunmaya devam edeceğiz.” ifadesini kullanmıştı. Bugün ise Uber Türkiye’den sevindiren açıklama geldi.

Uber Türkiye’nin resmi Twitter hesabı üzerinden “Uber’e Türkiye’de uygulanan erişim engeli mahkeme kararına uygun olarak bugün itibariyle resmen kaldırıldı! Tüm İstanbullular’a tekrar merhaba! #uberyeniden” Tweet’i paylaşıldı. Yani Uber artık resmi olarak Türkiye’de hizmet verebilecek.

Ancak Uber’in yeni sisteminde sarı taksiler ile hizmet verilme koşulu yer alıyor. Bu yüzden Uber uzun bir süre sarı taksiler ile hizmet verecek. İstanbul’da başlayacak olan bu hizmetin yıl içerisinde diğer şehirlere de geleceği öngörülüyor.

Uber gibi global çapta hizmet veren bir platformun Türkiye’de yasalara uyarak ülkemizde yeniden hizmete başlaması oldukça sevindirici bir olay. Umarız sarı taksiler ile tekrardan bir husumet yaşanmaz ve uzun yıllar Uber’i ülkemizde kullanabiliriz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*