Twitter’a bir darbede Microsoft’tan geldi

Teknoloji devi Reklam platformu sayfasında Dijital Pazarlama Merkezinin Çok Platformlu Akıllı Kampanyalarının birkaç gün içinde artık sosyal ağı desteklemeyeceğini duyurdu. Duyuru, Twitter’ın kullanıcıların API’sine erişmek için ne kadar ödemek zorunda kalacağını açıklamasından neredeyse bir ay sonra geldi. Kurumsal müşteriler için fiyatlandırma söz konusu olduğunda şirket o kadar açık sözlü olmasa da, Wired daha önce onlar için mevcut olan en ucuz paketin ayda 42.000 dolara mal olduğunu bildirmişti.

Microsoft bunu kolayca ödeyebilecek olsa da, bunun yerine Twitter’ı bırakmayı seçmiş görünüyor. Sosyal medya yönetim aracında web sitesine verilen desteğin kaldırılması, reklamverenlerin artık onu taslak tweet’ler oluşturmak, yönetmek veya planlamak ve ayrıca geçmiş tweet’leri ve etkileşimleri görüntülemek için kullanamayacağı anlamına geliyor.

Twitter’a bir darbede Microsoft’tan geldi

Microsoft, yaptığı duyuruda “Facebook, Instagram ve LinkedIn gibi diğer sosyal medya kanallarının kullanılabilir olmaya devam edeceğini” belirtti.

Microsoft’un açıklamasının ardından Elon Musk, kararını bildiren tweet’e şirkete karşı yasal işlem başlatma tehdidiyle yanıt verdi. Twitter’ın sahibi, “Twitter verilerini kullanarak yasa dışı bir şekilde eğitim aldılar. Dava zamanı,” diye yazdı. Microsoft’un Twitter verilerini kullanarak yasa dışı bir şekilde herhangi bir şeyi nasıl eğittiği hakkında ayrıntılı bilgi vermedi, ancak teknoloji devinin ChatGPT geliştiricisi OpenAI’nin önemli bir destekçisi olduğunu belirtmekte fayda var. Yönetici, 2015 yılında OpenAI’yi kurdu, ancak kendisini organizasyondan uzaklaştırdı ve son zamanlarda chatbot’u ve yapay zekayı bir bütün olarak sesli olarak eleştiriyor. Musk ayrıca yakın zamanda OpenAI ve Google’a rakip olabilecek kendi AI şirketi için planlarını açıkladı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*