Twitter ve Pinterest Türkiye yasağı başladı!

Ekim ayında yürürlüğe giren yeni sosyal medya yasası ile beraber Türkiye’deki faaliyette bulunan ve günlük ziyaretçi sayısı 1 milyonu aşan sosyal medya platformlarına temsilci atama ve belli sorumluluklar getirilmişti. Yasa kapsamında temsilci atamayan sosyal medya platformlarına kademeli bir ceza sistemi de hayata geçirilmişti. Buna göre aşağıdaki sırayla sosyal medya platformlarına cezalar verilecekti.

 • TEMSİLCİ ATANMAZSA – 4 Kasım 2020
  10 milyon TL ceza (Uygulandı)
 • 30 GÜN İÇİNDE TEMSİLCİ ATANMAZSA – 4 Aralık 2020
  30 milyon TL ceza (Uygulandı)
 • 30 GÜN İÇİNDE TEMSİLCİ ATANMAZSA – 4 Ocak 2021
  Reklam yasağı (Uygulandı)
 • 3 AY İÇİNDE TEMSİLCİ ATANMAZSA – 4 Nisan 2021
  Bant genişliği yüzde 50 daraltılacak
 • 30 GÜN SONRA DA TEMSİLCİ ATANMAZSA – 4 Mayıs 2021
  Bant genişliği yüzde 90 oranında daraltılacak

Aralarında YouTube, Facebook, VK, LinkedIn gibi sosyal medya platformlarının bulunduğu şirketler farklı zamanlarda olsa da temsilci atadıklarını duyurdular. Ancak Twitter ve Pinterest bu konuda henüz bir adım atmadığı için bugün Resmi Gazete‘de yayınlanan yeni bir düzenleme ile reklam yasağına maruz kalmaya başladılar. Bu yasağa göre Türkiye’deki hiçbir kişi ya da kuruluş bu platformlara reklam veremeyecek. Yayınlanan karara göre Twitter ve Pinterest‘e reklam vermek yasaklandı. Kararda benzer şekilde Periscope yani Twitter‘in canlı yayın platformuna da reklam vermek yasaklanıyor.

Bu düzenlemeye uymayanlara ise ilgili kanunlardaki mevzuata göre işlem yapılacağı bilgisi de verildi. Resmi Gazete‘de yayınlanan düzenlemenin detaylarına internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

Yukarıdaki tabloda da görüldüğü gibi bir sonraki aşamada temsilci atamayan sosyal ağlara önce yüzde 50 sonrasında da yüzde 90 bant genişliği kısıtlaması gelecek. Özellikle yüzde 90 bant genişliği kısıtlaması bu platformun kullanılamayacağı anlamına geliyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*