Türk astronot için şartlar belirlendi! Belki de o kişi sizsiniz!

Son günlerde Türkiye’nin en önemli gündem maddelerinden birisi de 2023 yılında Ay’a gidecek olmamız. Açıklanan plan çerçevesinde Türkiye 2023 yılında Ay’a sert iniş gerçekleştirecek. Önümüzdeki vadede de Ay’a ilk Türk astronotu göndereceğiz. Peki bu astronot için aranan şartlar neler?

Türk Uzay Ajansı yetiştireceği astronotlar için kriterlerini belirledi. Buna göre yetiştirilecek olan astronot adaylarında;

Havacılık ve uzay alanlarında deneyim
Uzak ve yakın görme keskinliği
Hastalık veya psikolojik rahatsızlığının bulunmaması

şartı aranacak. Bu şartları taşıyanlar arasından seçilecek olan 3 kişi 2 yıl boyunca eğitim görecekler. Sonrasında ise zamanı geldiğinde Türkiye bayrağını Ay’da dalgalandırmak için önemli bir sefere çıkacaklar.

Türk astronot için şartlar belirlendi! Belki de o kişi sizsiniz!,

Genel olarak bakıldığı zaman bu şartları karşılayabilen kişi sayısının hayli fazla olduğu söylenebilir. Muhtemelen yapılacak olan testler sırasında pek çok kişi elenecektir.

Eğer “Ay’da ilk insan” filmini izlediyseniz astronot adaylarının ne gibi testlere tabi tutulduklarını zaten biliyorsunuzdur. Dolayısıyla yerçekimi, G kuvveti ve pek çok alanda testler yapılarak, astronotları en zor şartlara, en zor görevlere karşı hazırlıklı hale getiriyorlar.

Bakalım Türkiye gerçek anlamda Ay’a ilk yolculuğunu ne zaman gerçekleştirecek. Bu hem dünya, hem de bizim için önemli bir adım olacak. Türkiye 2023 ile birlikte resmen uzay çağına geçiş yapan ülkeler arasına katılacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*