Theranos kurucusunun özgür kalma talebi reddedildi!

Holmes, yargılamadaki delil ve usul konularının “doğruluğu ve güvenilirliği” hakkındaki sorulara dayanarak, federal dokuzuncu devre temyiz mahkemesinde mahkumiyetine itiraz etti.

Ancak ABD bölge mahkemesi yargıcı Edward Davila pazartesi günü, temyizlerin gerçeklerin veya hukukun “önemli” bir şekilde sorgulanması yükünü karşılamadığına karar verdi. Yargıca göre talep, yatırımcılara karşı mahkumiyet kararının altında yatan elektronik dolandırıcılık sorunlarını ele almıyordu.

Theranos kurucusunun özgür kalma talebi reddedildi!

Yargıç, ortağının ona Meksika’ya uçmak için tek yön bilet aldığını öğrendikten sonra Holmes’u kaçma riskli olarak damgalamayı uman savcıların aleyhine karar verdi. Yargıç, bilet alımını (ve mahkum olduktan sonra dahi bileti iptal etmemeyi) “cüretkar bir hareket” ve “tehlikeli bir şekilde dikkatsizce gözden kaçırma” olarak tanımlasa da, “kaçmayacağına veya halk için tehlike teşkil etmeyeceğine” karar vererek Holmes’a şüpheden yararlanma fırsatı verdi.

Geçen Kasım ayında, Theranos’un kurucusu, bir jürinin geçen ocak ayında suçlu bulmasının ardından yatırımcıları dolandırmaktan 11 yıldan fazla hapis cezasına çarptırıldı. 2003 yılında kurulan Theranos, bir hastanın kanından yalnızca tek bir damla kullanarak tüm sağlık sonuçlarını açıklayan bir liste oluşturabildiğini iddia etmişti. Şirket, girişimin temel teknolojisinin sahte olduğunu ortaya koyan 2015 Wall Street Journal ifşasından önce yüksek profilli yatırımcılardan yüz milyonlarca dolar topladı. Hikaye, o zamandan beri podcast’ler, kitaplar ve bir zamanlar Silikon Vadisi’nin altın çocuğunun düşüşünden para kazanan yeni bir Hulu mini dizisi ile uyarıcı bir hikaye haline geldi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*