Tesla yeni bir skandalla karşı karşıya

Reuters’in bildirdiğine göre, böyle bir video, Tesla’nın bisikletli bir çocuğa çarpmadan önce yüksek hızda kullanıldığını gösteriyor. Diğer görüntüler arasında bir araca doğru yürüyen çıplak bir adam gibi şeyler var. Eski çalışanlardan biri, “Onları çamaşır yıkarken ve gerçekten samimi şeyler yaparken görebilirdik.” dedi.

İşçilerin Tesla sahiplerinin garajlarında çekilmiş videoları da birbirlerine gönderdikleri söyleniyor. Bir klibin, 1977 James Bond filmi The Spy Who Loved Me‘de görülen, dalgıç bir beyaz Lotus Esprit denizaltısını gösterdiği bildirildi. Tesadüf eseri, Tesla CEO’su Elon Musk bu aracı on yıl önce satın aldı ve çalışanlarının Musk’ın garajındaki bir başka araçtan bu görüntüleri yakaladığı öne sürülüyor.

Eski çalışanlardan biri, görüntü paylaşma uygulamasının “bir mahremiyet ihlali olduğunu” söyledi. “Ve bu insanlara nasıl davrandıklarını gördükten sonra asla bir Tesla almayacağım konusunda her zaman şaka yaptım.”

Tesla yeni bir skandalla karşı karşıya

Tesla web sitesinde, ürettiği her yeni aracın sekiz harici kamera ile donatıldığını söylüyor. Bunlar, Otomatik Pilot, Akıllı Çağırma ve Otomatik Park gibi özellikleri destekliyor. Ayrıca, park halindeki bir Tesla’ya yaklaşan insanların ve şüpheli görünen diğer etkinliklerin görüntülerini yakalayan Sentry Mode gözetim sistemi de bulunuyor.

Şirket, müşteri gizliliği bildiriminde, kamera sistemini kullanıcı gizliliğini korumak için tasarladığını belirtiyor. Araç sahipleri “filo öğrenimi” amacıyla kamera kayıtlarını Tesla ile paylaşmayı seçseler bile, “kamera kayıtları isimsiz kalır ve çarpışma veya hava yastığı açılması gibi ıbir güvenlik olayı nedeniyle görüntüleri almadığı sürece sizinle veya aracınızla bağlantı kurulamaz” diyor. Yine de bir çalışan, Tesla veri etiketleyicilerinin yakalanan görüntülerin konumunu Google Haritalar’da görmesinin mümkün olduğunu söyledi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*