Telegram beklenen özelliği duyurdu!

Telegram CEO’su Pavel Durov bugün, Telegram’ın iOS sürümünün Mayıs ayında grup görüntülü görüşmelerini destekleyecek şekilde güncelleneceğini duyurdu.

Beklenen grup görüntülü görüşme özelliği biraz geç geldi. Şirket başlangıçta görüntülü arama özelliğini Telegram’a 2020’de getireceğini söylemişti. Grup görüşme özelliği gelmedi ancak Ağustos 2020’de bire bir video ile görüşme özelliği eklendi. Grup sohbetlerine gelince 2020’de bu konuyla ilgili bir adım atılmadı. Şimdi söz konusu özelliğin gelmesi 2021’in ortasını buldu.

Telegram grup görüntülü görüşme özelliği alıyor

CEO Durov’un yeni lansman tarihiyle ilgili duyurusu kişisel Telegram kanalında paylaşıldı. Grup görüntülü görüşmelerinin şu özelliklere sahip olacağı belirtildi: Ekran paylaşımı, şifreleme, gürültü engelleme, masaüstü ve tablet desteği yani modern bir video konferans aracından bekleyebileceğiniz her şey geliyor. Telegram, bire bir görüntülü görüşmesinde zaten uçtan uca şifreleme sunuyor, ancak şirket grup görüşmelerinde aynı özellik olup olmayacak mı henüz açıkça onaylamadı.

Telegram, pandemi yüzünden evden çalışmaya geçiş sisteminden dolayı zaten büyüyordu. Üstüne bir de Whatsapp gizlilik sözleşmei dönemi geldi. İnsanların Telegram’a geçmesiyle uygulama zirve noktasına ulaştı diyebiliriz. Şirket, 2018’de 200 milyon olan aylık aktif kullanıcı sayısının Nisan 2020’de 400 milyona ulaştığını duyurdu. Ancak Telegram hala gelişmekte olan bir uygulama. Grup görüntülü konuşma özelliğiyle Whatsapp hala Telegram’dan daha gelişmiş bir deneyim sunuyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*