Tarihte bir ilk! Hava kirliliğinden ötürü okullar tatil edildi, işte tarih!

Yetkililer Cuma günü Tayland’ın kuzeyindeki Chiang Mai kentindeki insanları, hava kirliliği tehlikeli seviyelere yükselirken dışarıya çıkmamaya ve evden çalışmaya çağırdı. Ayrıca okullar da 1 gün süreyle tatil edildi.

Orman yangınlarından ve ekinleri yakan çiftçilerin çıkardığı duman, son haftalarda popüler turistik yeri Tayland’ı kapladı.

Cuma sabahı, hava izleme sitesi IQAir, Chiang Mai’yi Delhi ve Lahor gibi düzenli sıcak noktaların önünde dünyanın en kirli büyük şehri olarak sıraladı.

IQAir’e göre, en tehlikeli PM2.5 parçacıklarının seviyeleri – kan dolaşımına girebilecek kadar küçük – Dünya Sağlık Örgütü’nün yıllık kılavuzunun 66 katından fazlaydı .

Tarihte bir ilk! Hava kirliliğinden ötürü okullar tatil edildi, işte tarih!

Chiang Mai eyaleti valisi Nirat Pongsittitavorn, PM2.5 parçacıklarından “kendilerini korumak ve sağlık üzerindeki etkisini azaltmak” için insanları içeride kalmaya ve evden çalışmaya çağıran bir bildiri yayınladı.

Tayland, yılın başından bu yana kısmen mevsimlik tarımsal yakmanın neden olduğu hava kirliliğindeki ani artışla boğuşuyor.

Halk sağlığı bakanlığına göre, bu yıl yaklaşık iki milyon insan hava kirliliğinin neden olduğu solunum rahatsızlıkları nedeniyle hastanede tedaviye ihtiyaç duydu.

Başkentin zararlı sisle kaplı olması nedeniyle yetkililer daha önce Şubat ayında Bangkok sakinlerini evlerinde kalmaları ve evden çalışmaları konusunda uyarmıştı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*