Tarihin en güçlü roketi, ilk uçuşunu deneyecek

Starship adı verilen araç, Amerikalı girişimci Elon Musk’ın SpaceX şirketi tarafından inşa edildi. Yaklaşık 120 metre (400 fit) yüksekliğinde olan bu roket, tarihteki herhangi bir roketin neredeyse iki katı itkiye sahip olması planlanıyor.

Pazartesi günü yapılacak olan mürettebatsız deneme uçuşu, Teksas’ın Boca Chica bölgesinden kalkacak. Amaç, aracın üst aşamasını doğuya doğru göndermek ve neredeyse bir tur boyunca dünya çevresini tamamlamaktır.

Musk, herkesin beklentilerini dengelemelerini istedi. Bir roketin ilk uçuşunda bazı türden bir hata yaşanması olağandır. “Çok karmaşık ve devasa bir roketin ilk fırlatışı, bu yüzden fırlatılmama ihtimali var. Çok dikkatli olacağız ve bizi endişelendiren bir şey görürsek, fırlatmayı erteleyeceğiz” şeklindeki sözleri, Elon Musk’ın bu konuda ne kadar temkinli olduğunu da gözler önüne serdi.

Tarihin en güçlü roketi, ilk uçuşunu deneyecek

Ayrıca sözlerine “Eğer fırlatırsak, fırlatma rampasının kendisinin tahrip olmamasını başarı olarak kabul ederim.” şeklinde devam eden SpaceX CEO’su önceliğinin neler olduğunu da açıkça ortaya koymuş oldu.

SpaceX, Starship’i yerel saatle 08:00’de (13:00 GMT; 14:00 BST) havada uçurmaya çalışacak. Olayı gözlemlemek için Meksika Körfezi’nin kıyı bölgelerine binlerce seyircinin gelmesi bekleniyor. Musk, Starship ile roket endüstrisini tamamen değiştirmeyi umuyor.

Tamamen ve hızlı bir şekilde tekrar kullanılabilir olarak tasarlanan bu araç, insanları ve uyduları bir jet yolcu uçağının Atlantik’i geçişi gibi günlük olarak yörüngeye taşımayı öngörüyor. Aslında, Musk, bu aracın sıradan insanlar için gezegenler arası seyahat dönemini başlatabileceğine inanıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*