Spotify ilk kez yarım milyardan fazla kullanıcıya ulaştı

Yani Spotify ilk kez yarım milyardan fazla kullanıcıya sahip oldu. Q1 aynı zamanda Spotify’ın kullanıcı büyümesi açısından bugüne kadarki en büyük ikinci çeyreği oldu, şirketin hedef kitlesi bir önceki çeyreğe göre %5 ve yıldan yıla %22 artmış oldu. Kullanıcı tabanı, Spotify’ın beklediğinden 15 milyon daha fazla olarak 26 milyon büyüdü. Şirket, hem gelişmiş hem de gelişmekte olan pazarlarda ve hemen hemen her yaş grubunda büyüme gördüğünü söyledi.

Bu büyümenin çoğu, Spotify hizmetinin ücretsiz, reklam destekli sürümünü kullanan insanlara dayanıyor. Premium abonelikler, önceki çeyreğe göre %2 ve yıldan yıla %15 artarak 205 milyondan 210 milyona çıktığı için genel büyümeye ayak uyduramadı. Yine de premium aboneler, Spotify’ın yatırımcılara sunduğu kılavuzda belirttiğinden 3 milyon daha fazla büyüdü.

Spotify ilk kez yarım milyardan fazla kullanıcıya ulaştı

Genel olarak Spotify, çeyrek için 156 milyon Euro net işletme zararı bildirdi. Bu, 2022’nin ilk çeyreğinde gördüğü 6 milyon Euro’luk kayıptan çok daha fazla, ancak Spotify’ın önceki çeyrekte kaybettiği 270 milyon Euro’ya göre bir ilerleme.

Şirketin toplam geliri yıldan yıla %14 artarak 2,66 milyar Euro’dan 3,04 milyar Euro’ya yükselirken, bir önceki çeyreğe göre %4 düştü. Ücretli abonelerden elde edilen gelir 2022’nin 4. çeyreğine göre önemli bir değişiklik göstermedi ancak reklam destekli tarafta %27 düşüşle 449 milyon Euro’dan 329 milyon Euro’ya düştü ancak ücretsiz kullanıcılardan elde edilen gelir yıldan yıla %17 arttı Çeyrekten çeyreğe bu düşüş, belki de reklamverenlerin kemerlerini biraz sıkarak daha düşük reklam harcaması yapmasının bir sonucudur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*