SpaceX, önümüzdeki hafta bir Starship fırlatma provası yapacak

Perşembe günü, özel uzay şirketi, Teksas’taki Boca Chica tesisindeki süper ağır kaldırma roketinin yeni fotoğraflarını tweetledi. SpaceX, görüntüler hakkında “Yıldız gemisi, Yıldız Üssü’nde istiflendi” dedi.

“Ekip önümüzdeki hafta fırlatma provası için çalışıyor, ardından hafta sonra yasal onay bekleyen Starship’in ilk entegre uçuş testi yapılacak.” Aynı gün, SpaceX’in sahibi Elon Musk daha da kesin bir zaman çizelgesi sundu. Twitter’da “Starship önümüzdeki hafta piyasaya sürülmeye hazır, düzenleyici onayı bekliyor” dedi.

SpaceX, önümüzdeki hafta bir Starship fırlatma provası yapacak

Starship’in ilk yörünge uçuşunun tarihi, yaklaşık iki yıldır sürekli değişen bir hedefti. SpaceX’in roketin ilk istifli yakıt doldurma testini başarıyla gerçekleştirmesinden bir hafta sonra şubat ayının başında Musk, şirketin kalan testleri iyi giderse mart ayında Starship’i fırlatmaya çalışaklarını söylemişti. Bundan günler sonra SpaceX aracın 33 birinci aşama Raptor motorunu statik ateşlemeye çalıştı ki bu daha önce denemediği bir şeydi. Deneme, Starship’in ilk yörünge uçuşu için kritik bir adımdı ancak roket, ateşleme bitmeden iki motor arızası nedeniyle testi geçemedi.

Yani Musk’ın bu hafta paylaştığı zaman çizelgesi fazla iyimser olabilir. Space.com’a göre, ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA), Starship için geçici bir 17 Nisan fırlatma penceresi belirledi. Bununla birlikte FAA’nın SpaceX’e henüz roket için bir fırlatma lisansı verilmediği bildiriliyor ki bu, Starship’in yasal olarak uçabilmesi için önce yapması gereken şey.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*