Sony A1 tanıtıldı: 8K video kayıt yapabiliyor

Duyurusu yeni yapılan Sony A1 full frame aynasız fotoğraf makinesi kendi kategorisinde dünyanın en güçlü modelleri arasındaki yerini aldı. Diğer alanlarda eski gücü kalmayan Sony‘nin fotoğraf pazarındaki en önemli kozu olan Alfa ailesine yeni katılan A1 modeli 50.1 Megapiksel çözünürlük sunan full frame Exmor RS CMOS bir sensör kullanıyor.

Sony A1 video özellikleri

Saniyede 30 kare fotoğraf çekebilen yeni model 8K 30 fps video kayıt özelliği ile geliyor. 8K video desteğinin 10 bit 4:2:0 ile geliyor. Ürün aynı zamanda 4K 120 fps video kayıt desteği de sunuyor. Bu kadar yüksek çözünürlüğe çıkınca akla gelen ilk soru ise ısınma konusu. Sony ısınma konusuna da çözüm bulduğunu açıkladı ve bu yeni modelin 30 dakika boyunca 8K 30 fps video kayıt yapabildiğini duyurdu.

Bionz XR imaj işlemcisi kullanan Sony A1, 9.44 milyon piksel çözünürlük sunan OLED bir dijital vizöre sahip. Bu vizörün yenileme frekansı ise 244 Hz. Yani en küçük hareketleri bile algılayabilecek bir vizöre sahip.

Üzerinde kulaklık ve mikrofon çıkışları bulunan fotoğraf makinesinin arka yüzünde bulunan ve yukarı aşağı hareket edebilen ekran dokunmatik ve 3 inç büyüklüğünde.

İnsan ve hayvan gözünü takip edebilen otomatik netlik sistemi bulunan fotoğraf makinesinde 5 eksenli optik ve gövdeye entegre titreşim engelleme sistemi yer alıyor. Bu titreşim engelleme sisteminin 5.5 stopa kadar çalıştığını belirtelim. 759 netlik noktası bulunan Sony A1 fotoğraf makinesinde ISO aralığı ise 50-102.400 değerleri arasında değişiyor.

Sony A1 bütünleşik olarak Wi-Fi, 10 Gbps SuperSpeed USB ve 1000Base-T Ethernet gibi özelliklerle de donatılmış durumda. Fotoğraf makinesinin ön belleği ise 155 kare RAW ve 165 kare JPEG. Yani bu sayılara ulaşana kadar hiç durmadan seri çekim yapabiliyorsunuz.

Sony A1 tanıtım videosu

Sony yeni modelin özelliklerini anlatan bir video da hazırladı. Aşağıda bu videoyu izleyebilirsiniz:

Sony A1 fiyatı

Fotoğraf makinesinin ABD fiyatı (sadece gövde için) 6.500 dolar olarak açıklandı. Avrupa’da bu fiyatın 7.300 Euro olduğunu belirtelim. Bu modelin en yakın rakibinin yurtdışı fiyatı yaklaşık 4000 dolar, Türkiye fiyatı ise yaklaşık 42 bin TL olan Canon R5 olduğunu ve onun da 8K video kayıt yapabildiğini belirtelim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*