Signal yoğun ilgiyi kaldıramadı çöktü!

Facebook çatısı altındaki WhatsApp, yeni gizlilik sözleşmesinden dolayı kullanıcılarını teker teker rakip platformlara kaptırmıştı. Telegram’ın yanı sıra dünyanın en güvenli mesajlaşma uygulaması olan Signal, bu süreçte yoğun ilgi ile karşılaşmıştı. Ancak Signal bu ilgiyi kaldırmadı ve dünya çapında çöktü.

Signal kısa süreliğine çöktü

Kısa süreli yaşanan bu çökme sorununda Signal üzerinden mesaj gönderme ve alma işlemi maalesef ki gerçekleştirilemedi. Signal‘in yaptığı açıklamaya göre bu sorun kısa süre içerisinde çözüldü ve tekrardan hizmet vermeye başladı.

WhatsApp sadece Türkiye’de değil tüm dünyada tepki topladı. Bu yüzden kullanıcılar alternatif mesajlaşma uygulamalarına yöneldi. WhatsApp’tan geçiş sürecinin çok hızlı ve kitleler halinde olması, WhatsApp’a geri adım attırdı.

WhatsApp, 8 Şubat 2021‘deki yeni gizlilik sözleşmesini yürürlüğe koymayacağını bunu ileri bir tarihe ertelediğini açıkladı. Ancak bu açıklama kullanıcıları tatmin etmedi. Çünkü WhatsApp bu politikasından tam anlamıyla vazgeçmiş değil.

Dönem dönem büyük firmaların bir anda yok oluşlarına şahitlik ettik. Örneğin bir dönem tekel olan Nokia ve BlackBerry‘nin şimdilerde esamesi okunmuyor. Böylesine büyük ve global firmalarda yapılacak olan değişiklikler tepki gördüğü an firmalar iflaslar ile karışılaşabiliyor. Burada önemli olan tepki alınan bir karardan vazgeçmek.

Ancak WhatsApp kararından vazgeçmeyip erteledi. Bakalım ilerleyen süreçlerde Facebook’un iştiraki olan WhatsApp, yeni gizlilik politikasını tamamen sonlandırdığını açıklayacak mı? Yoksa Telegram ve Signal’in yeni WhatsApp olmasına mı neden olacak? Bekleyip göreceğiz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*