Signal nedir? Nasıl kullanılır? Güvenli mi?

Facebook iştiraki olan WhatsApp, gizlilik politikasını değiştirmesi ile adeta kendi ayağına sıktı. Kullanıcı verilerini toplayıp bunları işleyecek olan WhatsApp, diğer mesajlaşma uygulamalarının yükselişe geçmesine neden oldu. Bu uygulamalar arasında Elon Musk‘ın önerdiği Signal dikkat çekmeyi başardı. Dünyanın en güvenli mesajlaşma uygulaması olarak bilinen Signal, bakalım bizlere neler sunuyor?

Signal nedir?

Signal, Signal Foundation tarafından geliştirilen, platformlar arası şifreli bir mesajlaşma platformudur. Mesajlaşmadaki güvenliği uçtan uca şifreleyen Signal, iOS ve Android platformlarında ücretsiz olarak yer alıyor. Play Store veya App Store üzerinden indirebileceğiniz uygulama sadece ve sadece mesajlaşmayı sağlamak için telefon numaranıza erişebiliyor.

Uygulamaya sadece telefon numaranız ile üye olduktan sonra direkt olarak kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Aynı WhatsApp’ta olduğu gibi telefon numaranızı doğrulamak için gelen kodu girdiğinizde Signal ile güvenli olarak mesajlaşabiliyorsunuz.

Signal, hiç bir mesajınızı ve medya içeriklerinizi depolamaz ve bundan dolayı da verileriniz işlenemez. Dünyanın en güvenli mesajlaşma uygulaması olan Signal, özünde açık kaynaklı bir yazılımdır. GPLv3 lisansı üzerine inşa edilen uygulama sunduğu özellikler ile de dikkatleri üzerine çekiyor.

2014 yılında 50 milyon dolarlık finansman ile kurulan Signal’de sesli ve görüntülü görüşme yapma imkanı da bulunuyor. Signal Protocol ile mesajları şifreleyen uygulama, güvenliğine önem verenlerin mutlaka şans vermesi gereken uygulamalar arasında yer alıyor.

Şu sıralar çok popüler olan Telegram’ın Signal’den daha fazla veri topladığını belirtelim. Şu an tek güvenli mesajlaşma platformu Signal görünüyor. WhatsApp’ın bu olayından sonra muhtemelen önümüzdeki günlerde daha fazla mesajlaşma uygulaması göreceğiz. Yeni çıkacak olan mesajlaşma uygulamalarının Signal gibi güvenliğe odaklanacağını düşünüyoruz.

Signal’in Android uygulamasını buradan ve iOS uygulamasını ise buradan ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Signal’in Windows, macOS ve Linux uygulamalarını ise buradan indirebilirsiniz.

Aynı WhatsApp Web gibi Signal’i uygulama sayesinde bilgisayarlarınızdan da kullanabileceğinizi belirtelim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*