Sayfa Dışı SEO Nedir?

İçindekiler

Sitenizin Google’da üst sıralarda yer almasını ve markanızın organik trafiğini artırmasını istiyorsanız, sayfa içi SEO stratejinizden daha fazlasına bakmanız gerekir. Sayfa dışı SEO, yani off-site SEO, başarılı bir SEO stratejisinin önemli parçalarından biridir. Ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve sitenizin görünürlüğünü artırmak için nasıl kullanılacağını gelin, hep birlikte öğrenelim.

Off-Site SEO Nedir?

Sayfa dışı SEO, web sitenize içerik güncellemeyi veya yayınlamayı içermeyen tüm SEO taktiklerini ifade eder. Geçmişte, “sayfa dışı SEO” ve “link building” terimleri birbirinin yerine kullanırdı, ancak gerçekte, link inşası kullanabileceğiniz birçok sayfa dışı SEO taktiği vardır. Markalaştırma, citation building, içerik pazarlaması ve sosyal medya pazarlaması bunlardan sadece birkaçı. Bu taktikler, hem arama motorlarının hem de kullanıcıların web sitenizi daha iyi anlamasına ve sitenizin otoritesini, güvenini ve alaka düzeyini artırmasına yardımcı olur. Bunu şöyle de düşünebilirsiniz:

“Web siteniz = Sayfa içi SEO

Başka bir site veya platform = Sayfa dışı SEO”

Sayfa İçi SEO, Sayfa Dışı SEO ve Teknik SEO İlişkisi

Tüm SEO taktikleri üç gruba ayrılabilir: Sayfa İçi SEO, Sayfa Dışı SEO ve teknik SEO. Ama fark nedir? Sayfa içi SEO, sitenizde kullandığınız, arama motorlarının içeriğinizi daha iyi anlamasına ve sıralamasına yardımcı olan taktikleri kapsar. Burada içerik oluşturma, başlık etiketlerini optimize etme, görüntü optimizasyonu ve daha fazlasının kapsamına girer. Sayfa dışı SEO, web sitenizden veya web sitenizin “perde arkasından” etkinlikleri içerir. Teknik SEO, sitenizin arama motorları tarafından dizine eklenmesini ve taranmasını doğrudan etkileyen faaliyetleri ifade eder. Örnekler arasında site hızı optimizasyonu, yapılandırılmış veriler (kimi zaman site içi SEO kapsamına da girebilir) ve daha fazlası yer alır.

Site Dışı SEO Neden Önemlidir?

Off-Page SEO

Site dışı SEO’yu sitenizin etki alanı yetkilisini oluşturmak olarak düşünün. Ve oldukça itibarlı web siteleri, arama motorları onların daha fazla Uzmanlık, Yetkililik ve Güvenilirliğe (E-A-T) sahip olduğunu düşündüğü için daha iyi sıralanma eğilimindedir. Bu olmadan, siteniz daha yüksek yetkiye sahip web sitelerini geçmek için mücadele edebilir. Arama motorları onları daha alakalı ve güvenilir bulduğundan, daha yüksek otorite web siteleri, yetkisi olmayan veya düşük olanlardan daha iyi sıralanma eğilimindedir. Birçok kişinin sitenize güvendiğini, paylaştığını ve arama motorlarına referans verdiğini belirtmek amacınız olmalıdır. Bağlantılar bunu göstermenin bir yoludur, ancak yalnızca bağlantı oluşturmaya odaklanamazsınız. Kullanabileceğiniz başka pek çok sayfa dışı SEO tekniği var – hadi birkaçına göz atalım.

 1. Bağlantı Oluşturma

Google’ın algoritması göz önüne alındığında, bağlantı oluşturma, herhangi bir sayfa dışı SEO stratejisinin ayrılmaz bir parçası olmaya devam ediyor. Ancak web siteniz ve nişiniz için en iyi bağlantıların nasıl oluşturulacağını anlamak önemlidir. Yüksek otoriteye sahip web sitelerinden geri bağlantılar (backlink) kazanmak, sitenizi bir otorite olarak konumlandırmanıza yardımcı olur. Bu yüksek otorite bağlantıları, bir siteden diğerine “güven oyu” gibi çalışır. Bağlantı kurmanın bir numaralı hedefi, yetkili sitelerden kaliteli bağlantılar kazanmak olmalıdır. Her zaman nicelikten çok niteliğe, yani kaliteye odaklanmalısınız. Bağlantı kurma stratejinizin bir parçası, siteniz ve rakiplerinizin sitesi arasındaki bağlantı boşluğunu kapatmayı içermelidir. Rakipleriniz size bağlantı vermeyen yüksek otoriteli sitelerden geri bağlantı kazanıyorlarsa, bazı kaliteli trafiği kaçırıyor olabilirsiniz. Bağlantı kurma konusunda göz önünde bulundurmanız gereken üç temel faktör şunlardır:

a. Otorite

Şimdilik bağlantıların otoritesinin neden bu kadar önemli olduğunu anladık. Söz konusu otorite olduğunda ise hemen Semrush’ın Otorite Puanı (Authority Score) metriğini kullanarak herhangi bir web sitesinin otoritesini bulabilirsiniz. Peki otorite puanı (AS) tam olarak nedir ve neyi ölçer? Otorite Puanı, bir web sitesinin genel kalitesini derecelendiren ve bir siteden geri bağlantının ne kadar etkili olabileceğini size söyleyen bileşik alan puanıdır. Puan, aşağıdaki Semrush verilerine dayanmaktadır:

 • Alanın geri bağlantıların miktarı ve kalitesi
 • Yönlendiren etki alanlarının ve IP’lerin miktarı
 • Follow vs nofollow bağlantıları
 • Organik arama trafiği
 • Kullanıcı sayısı

Unutmayın, bağlantı kurmanın amacı, Otorite Puanı yüksek olan sitelerden bağlantılar kazanmak olmalıdır ve bu araçlardan elde edilen verilerle, bu içgörüleri potansiyel müşterilerinize katabilirsiniz.

b. Benzersiz Domainler

Bağlantı kurma başarısının bir diğer kritik metriği, sitenize işaret eden kök domain alanlarının sayısıdır. Çalışmalar, kök domainler ve daha yüksek sıralamalar arasında açık bir ilişki olduğunu göstermiştir. Domain çeşitliliği, stratejinizin bir parçası olarak kilit bir odak noktası olmalıdır.

c. Konusal Alakalılık

Her zaman kendi sitelerinizle konusal olarak uyumlu sitelerden bağlantı almayı hedeflemelisiniz. Örneğin, bir seyahat sitesi sahibiyseniz, kazandığınız bağlantıların çoğunun diğer seyahat sitelerinden gelmesini hedeflemelisiniz; blogcular, çevrimiçi yayıncılar, turizm kuruluşları ve benzerleri gibi. Mantıklı, değil mi? Bununla birlikte, eğer doğal ve mantıklıysa, diğer konulardan bazı bağlantılara sahip olmak da sorun değil; çoğunluğun konu olarak yakın bir şekilde hizalanmasını amaçlamalısınız. Mükemmel bağlantılar oluşturmak ve geri bağlantı profilinizi çeşitlendirmek için kullanabileceğiniz birçok etkili taktik olduğunu unutmayın.

 1. Marka Oluşturma

Google’ın markaları ödüllendirdiği artık bilinen bir gerçek. Ve marka oluşturma faaliyetleri, yani en kısa tanımıyla branding, daha geniş SEO ve pazarlama stratejinizin önemli bir parçasını ve sayfa dışı SEO yaklaşımınızın bir parçasını oluşturmalıdır. Bu hem kullanıcılar hem de arama motorları için çevrimiçi otoritenizi oluşturmaya yardımcı olan bir taktiktir. Peki marka oluşturma, SEO stratejinizle nasıl kesişir ve başarı ölçütleri nelerdir? Bunun en başında marka aramaları gelir.

Markanızı inşa ettiğinizin belki de en hayati göstergelerinden biri artan marka aramalarıdır. Bu, marka adınız, ürünleriniz veya alan adı aramalarınız olabilir. Markalı aramalarınızın zaman içinde nasıl değiştiğini görmek için Anahtar Kelimeye Genel Bakış aracına gidin ve marka adınızı girin. Arama hacimlerinin geçen ay nasıl değiştiğini gösteren bir “trendler” kutusu göreceksiniz. Markanıza olan ilgiyi takip etmenize yardımcı olması için Google Trendler’e de bakabilirsiniz. Marka oluşturma çabalarına odaklanmanın bu kadar önemli olmasının başka bir nedeni de marka SERP’leri. Marka SERP’leri nelerdir? Bunlar, birisi marka adınızı aradığında gösterilen arama sonuçlarıdır. Bunların itibar üzerinde bir etkisi olduğunu düşünebilirsiniz, ancak güçlü bir SEO etkisi de vardır. Brand building çabaları, Google’ın güvenilirliğinizi anlamasına yardımcı olur, bu yüzden de burada bahsettiğimiz kadar önemli bir sayfa dışı SEO taktiğidir. Bir marka oluşturduğunuzda, proaktif olarak onlar için çalışmasanız bile, web’de doğal olarak bağlantılar ve bahsetmeler kazandığınızı da göreceksiniz.

 1. İçerik Pazarlaması

İçerik pazarlamasını düşündüğümüzde, bunu yalnızca bir sayfa içi SEO taktiği olarak düşünmek çok kolaydır – yani web sitenizde yer alan içeriğin oluşturulması ve yayınlanması. Ancak bütünsel bir bakış açısıyla içerik pazarlaması hem sayfa içi hem de sayfa dışı taktikleri kapsar. Sitenizde harika içerik yayınlamak, içerik pazarlamasının yalnızca bir parçasıdır; oluşturduğunuz ve web’de herhangi bir yerde yayınladığınız herhangi bir içerik, içerik pazarlaması kapsamına girer. Bir konuk yazısı yazarsanız veya üst düzey bir gazeteye bağlanan bir infografik yayınlarsanız, bu da içerik pazarlamasıdır. Bu bağlamda mükemmel ve ilgi çekici değerler yaratmak, içeriğinizi tanıtmayı kolaylaştırabilir ve başkalarını da onu paylaşmaya teşvik edebilir. Sayfa dışı SEO sinyallerini artırmaya yardımcı olan tipik içerik pazarlama taktikleri şunlardır:

 • Blog postları
 • İnfografikler
 • Anketler ve araştırma makaleleri
 • Teknik incelemeler ve e-kitaplar

İçerik pazarlaması, bağlantı kurma, sosyal medya ve halkla ilişkiler gibi diğer sayfa dışı tekniklerle de iyi çalışır.

 1. Halkla İlişkiler

PR ve SEO uzun zamandır iki farklı pazarlama disiplini olarak görülüyordu ancak son yıllarda çizgiler bulanıklaştı ve ikisi bir araya geldi. Dijital PR, artık birçok SEO uzmanının tercih ettiği bağlantı kurma taktiğidir, çünkü bunun, büyük ölçekte otorite bağlantıları kazanmanın mükemmel bir yolu olduğu düşünülür. Harika bir hikayeyi ve buna karşılık gelen bağlanabilir varlıkları tanıtmak için PR taktiklerini kullanabilirsiniz ve bunun sonucunda önemli miktarda bağlantı kazanabilirsiniz. PR, sayfa dışı SEO sinyallerine, yalnızca bağlantılar oluşturmaya yardımcı olmaktan daha fazla şekilde katkıda bulunur. Harika bir PR kampanyası şunları da yapabilir:

 • Marka bilinirliğini ve sonuçta ortaya çıkan marka aramalarını arttırabilir.
 • İşletmenizi hedef kitlenizin önüne koyar ve sizin hakkınızda konuşmalarını sağlar.
 • Referral trafik yönlendirir.
 • Sizi sektörünüzde bir düşünce lideri olarak konumlandırır ve güven sinyalleri oluşturmaya yardımcı olur.
 1. Yerel SEO

Yerel SEO, başlı başına eksiksiz bir SEO disiplini olsa da, bazı öğeler sayfa dışı SEO taktikleridir; bunlardan özellikle ön plana çıkan ikisi Google My Business ve citation’lardır (alıntılar).

a. Google My Business

Google My Business, hemen hemen her yerel işletmenin çevrimiçi varlığında hayati bir rol oynar; bunu Google’ın kendisi söylüyor. Yine de, sayfanızı optimize etmenin ve onu üstlerde sıralamanın sayfa dışı SEO olduğunu unutmak kolaydır. GMB sizin web siteniz değildir ve sitenizden başka bir şeye odaklanan her türlü çabanın sayfa dışı sayıldığını unutmayalım. Yakın zamanda, tüm Google aramalarının %46’sının yerel bilgi aradığı ve her 5 tüketiciden 4’ünün yerel bilgileri bulmak için arama motorlarını kullandığı ortaya çıktı. Basit bir gerçektir ki, yerel GMB sonuçları arasında yer alan sizin işiniz değilse, rakiplerinizden biridir.

b. Citation

Alıntı, yani citation, genellikle işletmenizin NAP’sine (Ad, adres ve telefon numarası) atıfta bulunan, işletme verilerinizin Google’a doğruluğunu kanıtlayan, bir nevi çevrimiçi betimlemedir. Bunları işletme listeleri olarak düşünebilirsiniz. SERP’lerde coğrafi olarak hedeflenen arama terimleri için sıralama yapmak isteyen yerel bir işletmeyseniz, alıntıların öneminden kaçamazsınız. Ancak alıntılarla başarının anahtarlarından biri tutarlılıktır. Tutarsız alıntılar, tutarlılık eksikliğini ifade ederek güvenilirliğinizi zedeleyebilir. Tüm NAP referanslarınızın eşleştiğinden emin olmak için zaman ayırmalısınız. Alıntılarınızı denetlemek, yeni fırsatlar bulmak, kopyaları temizlemek ve incelemeleri yönetmek için de ekstra zaman ayırmakta fayda var.

Off-Page SEO

 1. Sosyal Medya

Sosyal öncelikli bir dünyada yaşadığımızı inkar etmek mümkün değil. Normal internet kullanıcılarının %93’ü sosyal medyaya giriş yapıyor. Sosyal medya, web’i kullanmada ve sorularımıza yanıt aramada büyük bir rol oynuyor. Şöyle düşünün; sosyal medya platformları bir tür arama motorudur (veya yanıt motorudur). Ancak, sosyal paylaşımların doğrudan bir sıralama faktörü olmadığı da bir gerçek. Sosyal medya platformlarını arama motorları ve keşif platformları olarak ele alın. Sosyal medyadaki varlığınız, sizi potansiyel müşterilerin ve kullandıkları sosyal ağlarda sorularına yanıt arayan veya doğru markaları arayan müşterilerin önüne çıkarabilir. Sosyal medya aynı zamanda bir müşteri hizmetleri platformu olarak da kullanılır. Bir müşteri, bir sorgu veya soru sormak için markanızla konuşmak mı istiyor? Müşterilerinizin çoğu, ilk uğrak noktası olarak sosyal ağlara ulaşacaktır. Güçlü bir varlığı sürdürmeli, profesyonel bir şekilde iletişim kurmalı ve sosyal medyayı, hem mevcut hem de potansiyel müşterilerin satış yolculuklarının bir parçası olarak keşfedecekleri başka bir marka kanalı olarak görmelisiniz.

 1. Forumlar

Sayfa dışı bir SEO taktiği olarak önerilen forumları görünce şaşırabilirsiniz. Neden? Çünkü SEO uzmanları yıllarca (yüksek veya düşük kaliteli) bağlantılar oluşturmanın bir yolu olarak forumları, yorumları ve diğer benzeri platformları spam olarak belledi. Bu nedenle birçok kişinin dikkati forumlardan tamamen uzaklaştı. Daha kapsamlı bir stratejinin parçası olarak kullanıldığında, forumlar pazarlama karışımınıza gerçek değer katabilir. Bağlantı oluşturmak için forumları kullanmak yerine, farklı bir zihniyetle devam edin. Forumları, uzmanlığınızla ilgili konuşmalara doğrudan katılmanın, kendinizi bir uzman olarak konumlandırmanın ve işinin ehli olarak görülmek için hızla yükselmenin bir yolu olarak düşünün. Çok az başka platform, sunduğunuz ürün ve hizmetlerle ilgili sorular soran potansiyel müşterilerle açık tartışmalar yapmanıza izin verir. Bu, ilişkiler ve güven oluşturmaya başlamanın harika bir yoludur. Biraz çaba ve bağlılıkla, nispeten kolayca güçlü bir topluluk ve forumlardaki izleyicilerden güven düzeyi oluşturabilirsiniz. Reddit ve Quora, kullanılacak önemli büyük ölçekli platformlardır, ancak nişinizdeki forumlar da aynı derecede etkili olabilir. Forumların popülaritesi 2000’li yıllardaki en parlak döneminden bu yana azaldı, bu nedenle rakiplerinizin orada olmaması oldukça iyi bir şans!

 1. Ürün İncelemeleri

İnsanların %89’unun bir satın alma işlemi yapmadan önce çevrimiçi incelemelere baktığını biliyor muydunuz? Çevrimiçi itibarınız hiç bu kadar önemli olmamıştı. Ürün incelemeleri, büyük ölçüde küçümsenen bir sayfa dışı SEO ve çevrimiçi itibar yönetimi taktiğidir. İnceleme toplamanın belki de en hafife alınan faydası, doğru bir şekilde uygulandığında, incelemelerin Google’ın sitenizi daha iyi anlamasına yardımcı olabilmesidir. Genel kanı, Google’ın bunları, sitenizin domain otoritesini ve nihayetinde aramadaki konumunuzu artırabilecek marka sinyalleri türetmek için kullandığı yönündedir. Temellerine geri döndüğünde, sayfa dışı SEO, markanızı oluşturmaya ve sizi SERP’lerin en üstünde yer almayı hak eden biri olarak gösteren sinyaller oluşturmaya yönelir. Üçüncü taraf platformlarda harika yorumlar toplayan bir işletme, kendisini bir marka olarak konumlandırabilir. Harika incelemeler, dönüşümleri ve bir kez daha güveni artırmaya yardımcı olur.

Sayfa Dışı SEO Hakkında Neler Öğrendik?

Bugünlerde sayfa dışı SEO’yu görmezden gelemezsiniz, ancak bunun bağlantı oluşturmaktan çok daha fazlası olduğunu kabul etmeniz gerekir. Sayfa dışı SEO, sıralama faktörlerini etkileyen sinyalleri yönlendirmeye yönelik temel bir odak noktasından, optimizasyona, içerik oluşturmaya ve Google dışındaki diğer arama motorlarında sıralamaya odaklanmaya kayıyor. Bu bağlamda uygulanan taktikleri aşağıdaki gibi özetleyebiliriz:

 1. Bağlantı Oluşturma
 2. Marka Oluşturma
 3. İçerik Pazarlaması
 4. Halkla İlişkiler
 5. Yerel SEO
 6. Sosyal Medya
 7. Forumlar
 8. Ürün İncelemeleri

Tüm bu stratejileri uygulamadan önce, uygularken ve uyguladıktan sonra öncelikli olarak markanızı düşünürseniz, sayfa dışı SEO’nuzun markanızın çevrimiçi varlığında gerçek bir fark yaratma olasılığı çok daha yüksek olacaktır.

Sayfa İçi SEO (On-Page SEO) Nedir? başlıklı yazımızı incelediniz mi?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*