Samsung, yonga seti konusunda bu defa daha hazırlıklı geliyor

Samsung, Exynos markası altında kendi mobil işlemcilerine sahip. Markanın üst seviye işlemcisi genellikle Qualcomm Snapdragon yongalarıyla birlikte markanın amiral gemisi akıllı telefonlarında kullanılıyor.

Ancak bu sefer Samsung, amiral gemisi akıllı telefonların Exynos versiyonunu atlayarak, Galaxy S23 serisini tüm bölgelerde Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 yonga seti ile güçlendiriyor.

Samsung, Exynos 2200’nin hayal kırıklığı yaratan nedenleri göz önüne alındığında, şirketin artık kendi amiral gemisi yonga setiyle işi bittiği spekülasyonları yapılıyordu, ancak öyle olmadığı görülüyor.

Samsung, yonga seti konusunda bu defa daha hazırlıklı geliyor

En son bilgilere göre, Güney Koreli teknoloji devi, AMD teknolojisine dayalı kendi üretimi GPU’ya sahip Samsung Exynos 2500 yonga seti üzerinde çalışıyor. Ancak, bu yonga setinin özellikleri henüz bilinmiyor.

Samsung’un önceden özel bir grafik işlemcisi üzerinde çalıştığı söylentileri vardı ve şirketin, AMD ile yenilenen lisans anlaşmasından yararlanacağı ve özel grafik işlemcisi üreteceği ihtimali yüksek. Samsung, uzun vadede Qualcomm’u terk etmeyi ve sadece kendi yonga setlerine güvenmeyi mi düşünüyor, bilinmiyor.

Gelişme heyecan verici olsa da, Samsung Exynos 2500 yonga setinin resmi olarak piyasaya sürülmesi birkaç yıl alacak gibi görünüyor. Her şey planlandığı gibi gider ve Samsung gelecek yıl 3nm üretimine başlarsa, yonga setinin ikinci nesil 3nm işlemi kullanılarak üretilebileceği bir olasılık var.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*