Samsung otomobil işine giriyor! Şarj adaptörü ayrı mı satılacak?

Bildiğiniz gibi bir dizi şirket otonom araç üzerinde çalışıyor. Apple, Google, Uber ve Tesla gibi şirketlerden bu alanda atılımlar görüyoruz. Bu yeni teknolojiyle ilgili birçok zorluk ve tartışma var. Şimdilik, uygulanabilir hale gelmeden önce birkaç sorunu ele alması gerekiyor. Araba üreticilerine gelince, Tesla zaten bazı arabaları için otonom bir sürüş modu sağladığından lider konumda. Elbette, belirli sınırlamaları var ve tamamen otonom sürüşe sahip değiller. Şimdi, şirket tamamen otonom bir mod getirmek istiyor gibi görünüyor. Tesla bunu mümkün kılmak için Samsung ile çalışacak.

Raporlara göre Tesla, HW4 donanımının yeni neslini geliştiriyor. Şu anda geliştirilmekte olan yeni 4D FSD’de (Dört Boyutlu Tam Otonom Sürüş) tamamen otonom sürüş paketinde kullanılabilir. Görünüşe göre, otomobil üreticisi bunu mümkün kılacak bu yeni 5nm yongayı ortaklaşa geliştirmek için Samsung ile birlikte çalışacak.

Tesla ve Samsung tamamen otonom otomobiller için 5nm çip üzerinde çalışacak

Rapora göre, Tesla geliştirme ekibi daha sofistike bir yapay zeka geliştirmek için çok çalışıyor. Bu yeni AI Tesla’nın araçlarına otonom sürüş kabiliyeti sağlayacak. Güney Kore Medyası Asia E, Samsung’un şu anda Tesla’nın sürücüsüz arabaları için bilgi işlem gücü sağlayan 5nm’lik bir yonga geliştirdiğini bildirdi.

5nm şu anda piyasada sahip olduğumuz en modern standarttır. 3nm ancak 2023 yılına kadar gerçeğe dönüşebileceğinden şimdilik çalışmalar 5nm üzerinde yapılıyor.

Samsung muhtemelen Tesla ile işi bittikten sonra bu alana kendi markasını taşıyan otomobiller ile giriş yapar. Ancak bunun için 8-9 yılın olduğunu belirtelim.

Samsung şu anda Tesla için 14nm yongalar sağlıyor. Otonom araçlarda; araç içi bilgi-eğlence sistemi, işlemciler, sinir ağı işlemcileri (NPU), güvenlik entegre devreleri, bellek ve ekran sürücü IC’leri (DDI) gibi çeşitli yongalar kullanılıyor. Bu yongaları tek bir yerde toplamak için Samsung ile Tesla gücünü birleştirecek.

Samsung’un dolaylı yoldan da olarak otonom araç işine girmesi oldukça sevindirici. Bakalım Apple’dan karşı bir hamle gelecek mi?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*