Samsung akıllı telefon satışlarının düşmesinden şikayetçi

Şirket 2023’ün ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre %96 düşüşle sadece 600 milyar won (yaklaşık 455 milyon dolar) kazanmayı bekliyor. Şirket bunun için bir bütün olarak teknoloji endüstrisi için de kötüye işaret olabilecek bir durum olan bellek yongalarına olan talebin düşmesini suçluyor.

Samsung yaptığı açıklamada, “Halihazırda sürmekte olan hat operasyonlarını optimize etmenin yanı sıra, bellek üretimini daha alt bir düzeye indirmek için ayarlamalar yapıyoruz” dedi ve orta ve uzun vadede bellek yongası talebinin artacağı öngörüldüğü için temiz oda altyapısına yatırım yapmaya ve Ar-Ge harcamalarını genişletmeye devam edeceğini sözlerine ekledi.

Samsung akıllı telefon satışlarının düşmesinden şikayetçi

Samsung, diğer alanlarda Tayvanlı TSMC’yi takip etse de, DRAM ve NAND flash bellek yongası üretiminde sırasıyla %40,7 ve %31,4 payla dünya lideri. Bu tür çipler, akıllı saatlerden cep telefonlarına ve dizüstü bilgisayarlara kadar her türlü tüketici cihazında kullanılıyor. Bu nedenle, bellek yongalarının aşırı arzı, devam eden küresel ekonomik yavaşlama nedeniyle bu tür ürünlere olan talebin önemli ölçüde düştüğünün bir işareti.

Yavaşlama, COVID-19 salgını esnasında desteklenen, tüm zamanların en büyük teknoloji endüstrisi patlamalarından birinin ardından geldi. Ancak 2021’in sonlarından bu yana, DRAM ve NAND fiyatlarının yalnızca son çeyrekte %20 ve %15 oranında düşmesiyle bellek fiyatları taban tabana düştü. Şirket, Samsung için parlak noktalardan birinin yeni Galaxy S23 akıllı telefonunun satışları olduğunu ve bunun da karı artırmaya yardımcı olduğunu söylüyor ve nisan sonunda açıklanacak olan kazanç raporunda daha fazla ayrıntı açıklayacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*