Opera’nın yeni güncellemesi, tarayıcı dünyasında bir ilke imza atacak

Opera, bu yılın ilerleyen dönemlerinde tüm platformlar için piyasaya sürmeyi planladığı tamamen yeniden tasarlanmış tarayıcısının erken erişim sürümünü yayınladı. Opera One adı verilen bu tarayıcı, kenar çubuğu ve adres çubuğunda gelecekteki jeneratif AI özellikleri ve uzantıları için yeterli açık alanla daha temiz bir görünüme sahip olacak şekilde tasarlandı. Opera, tarayıcı için yeni çoklu iş parçacıklı bir kompozitör ve modüler tasarım ilkeleri uyguladığını belirtiyor ve “sekme adaları” olarak adlandırdığı yeni özellikler setini etkinleştiren birçok özellik getiriyor.

Tarayıcı, insanların açtığı web sitelerini içeriğine göre otomatik ve sezgisel olarak gruplama özelliğine sahip. Örneğin, tüm menüler ve restoran detayları sayfaları bir adada açılacak ve Google Dokümanlarının tüm sekmeleri başka bir adada açılacak. Amacı, iş veya kişisel bir şey için olsun, görevler arasında atlamayı kolaylaştırmak ve karışıklığı azaltmaktır.

Opera, kullanıcıların sahip oldukları sekmelerin sayısından bunaldıklarını ve tarayıcılarının onlara daha fazlasını yapabilmesini istediklerini keşfettiği bir araştırma yaptığını iddia ediyor. Bu, Opera’nın bu soruna verdiği yanıttır.

Tarayıcı, kendi başına sekme adaları oluşturma özelliğine sahip olsa da, kullanıcılar sayfaları manuel olarak da gruplandırabilirler.

Opera’nın yeni güncellemesi, tarayıcı dünyasında bir ilke imza atacak

Kullanıcılar, sekmeleri adalar arasında sürükleyip bırakabilir veya “bir sekme adası oluştur” seçeneğine sağ tıklamadan önce gruplandırmak istedikleri web sitelerine CTRL veya Komut tuşuna basarak tıklayarak yeni bir adayı oluşturabilirler. Opera, sekme adalarını modüler tasarım stratejisinin ilk belirtisi olarak kabul ediyor. Sekme adalarının belirgin ada sınırları ve renk işaretleriyle tasarlandığından, benzer şekilde tasarlanmış özellikler bekleyebiliriz.

Sekme adalarına ek olarak, Opera One varsayılan olarak ChatGPT, ChatSonic ve AI Prompts özelliklerine sahip olarak geliyor. Hatırlarsanız, şirket, AI sohbet botları için kenar çubuğu entegrasyonunu Mart ayında tanıtmıştı, böylece kullanıcılar tarayıcının ayrı bir penceresinde onları hızlıca başlatabilirler.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*