Müslüman çocuk Fortnite yüzünden terörist ilan edildi! Peki, neden?

İngiltere Hükümeti geçtiğimiz yıllarda Prevent adlı radikalleşme karşıtı programı devreye sokmuştu. Bu program teröristleri hedef alacaktı. Buraya kadar her şey çok güzel değil mi? Ancak Prevent programı amacını aşmış ve müslümanları hedef almaya başlamıştı. 2016 yılında yaşı 9’un altında 2000 çocuk bu programdan dolayı terörist olarak ihbar edilmişti. Bugün ise 4 yaşındaki müslüman bir çocuğun Prevent programı dahilinde ihbar edildiği ortaya çıktı.

The Guardian’ın aktardığına göre; 2019 yılında 4 yaşındaki müslüman çocuk babasının kulübesinde silah ve bomba olduğunu söylemiş. Bu ciddi bir olay olduğu için ihbar edilmiş Prevent programı devreye girmiş. Peki, işin aslı ne?

Silah ve bombalar Fornite’ta…

İngiltere’de yaşayan çocuk, babasının Fortnite oyununu kastederek bunu söylediği olayın araştırılmasından sonra ortaya çıkmış. Bir oyundaki söylemden Prevent programının devreye girmesi de oldukça ilginç.

Ulusal Sivil Özgürlükler Konseyi’nden Rosalind Comyn konuyla ilgili olarak; “Kendi ayakkabı bağlarını bağlayacak yaşı biraz daha büyük olan yüzlerce çocuğun oynadıkları video oyunları veya ailelerinin algılanan görüşleri gibi şeylere dayanarak potansiyel gelecekteki suçlular olarak profillendirilmesinden endişe duyuyoruz.” ifadesini kullandı.

Yaşanan bu olayın ortaya çıkmasından sonra İngiltere’deki özellikle müslüman çocukları hedef alan Prevent programı bir kez daha eleştirildi. Umarız İngiltere Hükümeti bu politikasından en kısa sürede vazgeçer veya gerçekten ulusal güvenliği için çocuklar yerine yetişkinleri takip etmeye başlar….

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*