Mobil pazarda Apple ve Google hakimiyeti için sonun başlangıcı

Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasa Kurumu’nun (CMA) teknoloji devinin uygulama içi satın almalar için ödeme sistemine yönelik bir soruşturma başlatmasından on ay sonra Google, bölgedeki geliştiricilere alternatif seçenekler kullanma seçeneği sunmayı teklif etti. Soruşturma, CMA’nın Apple ve Google’ın mobil ekosistemler üzerinde “etkili bir ikiliye” sahip olduğunu ve özellikle Google’ın Play Store‘unun potansiyel olarak “Android kullanıcıları için daha yüksek fiyatlara ve daha az seçeneğe” yol açabileceğini tespit ettiği ayrı bir soruşturmanın ardından geldi.

Şu anda CMA, Google’ın teklifleri hakkında geri bildirim istiyor ve bunları 19 Mayıs’a kadar kabul etmeye devam edecek. Kuruluş, insanların geri bildirimlerine dayanarak teklifleri yasal olarak bağlayıcı hale getirmeye karar verirse, geliştiriciler Birleşik Krallık’ta “Yalnızca Geliştirici Faturalandırması” veya DOB olarak bilinen kendi seçtikleri bir ödeme sistemi sunabilecek. Ayrıca, “Kullanıcı Seçimi Faturalandırması” (UCB) olarak bilinen bir düzende Google’ın yanında alternatif bir ödeme sistemi de kullanabilecekler.

Mobil pazarda Apple ve Google hakimiyeti için sonun başlangıcı

Bununla birlikte, Google, geliştiricilerden genellikle kazançlarının %15 ila 30’una mal olan hizmet ücretlerini almaya devam edecek. Ancak geliştiriciler Google Play faturalandırmasını hiç sunmadığında, hizmet ücretleri %3 oranında azaltılacak. Google’ın yanında alternatif bir ödeme yöntemi sunmayı seçerlerse ve bir müşteri bunu tercih ederse hizmet ücreti %4 oranında düşürülecek.

Teknoloji devi, önerileriyle ilgili yaptığı paylaşımda şunları söyledi: “Android ve Google Play üzerinden uygulama dağıtma hizmet bedelleri, platformumuz üzerinden yapılan dijital satışlara dayalı olmaya devam edecek. Hizmet ücreti, Android ve Google Play’de devam eden yatırımlarımızı bu şekilde destekliyoruz.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*