Microsoft, Windows ve Xbox’dan istediği verimi alamıyor!

Microsoft, bulut ve sunucu işlerinden elde edilen gelirin arttığını ancak Windows ve Xbox bölümlerinden elde edilen gelirin azaldığını ortaya koyan 2023 3. Çeyrek mali raporlarını açıkladı. Büyük ölçüde Azure ve diğer bulut hizmetleri sayesinde şirket ciddi anlamda gelir elde etmeyi başarmış.

Microsoft Azure ve Bulut sistemiyle kazanmaya devam ediyor

Genel olarak Microsoft, 31 Mart 2023’te sona eren çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre %7 artışla 52,9 milyar dolar gelir kaydetti. CNBC’ye göre kazanç, analistlerinde tahmin ettiği gibi 51.02 milyar doların biraz üzerine gerçekleşti.

Faaliyet geliri, 2022 mali yılının üçüncü çeyreğine göre %10 artışla 22,4 milyar dolar olurken, net gelir yıllık %9 artışla 18,3 milyar dolar oldu. Hisse başına kazanç ise analistlerin beklediği üzere 2,45 dolar olarak açıklandı. Şirketin hisseleri, duyurunun ardından Salı günü satışları yüzde 9 arttı.

Genel sonuçlar olumlu olsa da, büyüme tüm bölümlerde gerçekleşmedi diyebiliriz. Windows OEM geliri, büyük ölçüde küçülen küresel PC pazarı nedeniyle, geçen çeyrek itibariyle %28 oranında düşüş yaşadı. Pazar analizi şirketleri IDC ve Canalys’e göre, dünya çapındaki PC endüstrisi son çeyrekte yıllık bazda yaklaşık %30 daralarak pandemi öncesi seviyelerin bile altına geriledi.

Bu sebeple Microsoft’un Windows 11 ve diğer sürümlerinin gelirinin düşmesi aslında normal gibi görünüyor. Windwos 11’e büyük ölçüde olumlu tepkiler gelmesine rağmen, daralan bilgisayar pazarı, Windows OEM lisans satışlarını da olumsuz etkilemiş gibi görünüyor.

Xbox içerik ve hizmet gelirleri %3 artmasına rağmen donanım gelirleri ise %30’a kadar düştü. Bununla birlikte, genel oyun geliri %4 düşerken, son çeyreklerde hayal kırıklığı yaratan Xbox konsol satışlarının arkasında birden fazla neden bulunuyor. Bunlardan en önemlisi Microsoft’a geçen yıl gişe rekorları kırdırtan birinci şahıs oyunlarının olmaması diyebiliriz.

Diğer taraftan şirketin olumlu seyreden kısmı aslında Azure oldu. Azure ve diğer bulut hizmetlerinde %27’lik bir büyümeyle %17 daha yüksek gelir elde edildi. Bu sebeple şirket, Azure’ye büyük yatırımlar yapmaya devam ediyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*