Microsoft 5 yıllık Windows Defender hatasını düzeltti

Microsoft nihayet, Firefox açıkken yüksek CPU kullanımına neden olan bir Windows Defender hatasını çözdü. Sorun, Mayıs 2018’den beri kullanıcıları etkiliyordu ve sadece Windows 11’de değil, Windows 10 sistemlerinde de yaygındı.

Firefox ile Windows Defender’ın etkileşimi yüksek CPU kullanımına neden oluyordu. Kullanıcılar, tarayıcıyı kullanırken PC’lerinin takılması ile karşılaştılar. Ancak, sorun Chrome ve Edge gibi diğer tarayıcıları etkilemediği için Mozilla, bu durumu yalnızca Firefox’un etkilendiği bir sorun olarak tanımladı.

Sorunun kökeni, Windows Defender’ın gerçek zamanlı korumasıydı. Bu özellik, VirtualProtect’in birden fazla kez çağrılmasına neden oldu. Mozilla mühendisleri, Microsoft ekibi ile çalışarak sorunu ele almak için çaba sarf ettiler. İki tarafın birlikte yürüttüğü araştırmalar, VirtualProtect çağrılarının aşırı yüksek olduğunu tespit etti ve performans sorunlarına neden olduğunu ortaya koydu. JIT’in about:config ayarlarının devre dışı bırakılması, sorunu azalttı ancak CPU kullanım sorununu tamamen çözmedi.

Microsoft 5 yıllık Windows Defender hatasını düzeltti

Microsoft, sorunu çözmek için Defender’ın motorunun (1.1.20200.2) beta sürümünü yayınladı. Bu sürüm, antivirus tanımlarının stabil kanalına dağıtıldı. Mozilla mühendisi Yannis Juglaret tarafından paylaşılan bir karşılaştırma grafiği, düzeltmenin sonucunda CPU kullanımında neredeyse %75’lik bir azalma olduğunu gösterdi.

Hata, Mart 2023 güncellemesi (4 Nisan’da yayınlandı) ile düzeltildi. Bu güncelleme, uygulamanın sürüm numarasını 4.18.2302.x olarak güncellerken, motoru 1.1.20200.4 sürümüne yükseltti. Sorun, Windows 7 ve 8.1 kullanıcıları için de düzeltiliyor, ancak onları etkilemediği için bu kullanıcıların bu düzeltmeye ihtiyaçları yoktu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*