Meta insanlığın sonu olacak! Görmediği nesneleri algılayan yapay zekayı test ediyorlar!

Sosyal medya devi, eğitim setinin parçası olmasalar bile resim ve videolardaki nesneleri algılayabilen bir “Her Şeyi Segmente Et” yapay zeka modeli yayınladı. Öğeleri tıklayarak veya serbest biçimli metin istemlerini kullanarak seçebilirsiniz. Reuters’in açıkladığı gibi, “kedi” kelimesini yazabilir ve AI’nın belirli bir fotoğraftaki tüm kedigilleri vurgulamasını izleyebilirsiniz.

Model ayrıca diğer modellerle birlikte çalışabiliyor ve tek bir görüntü kullanarak bir nesneyi 3B olarak yeniden oluşturmaya veya bir karma gerçeklik başlığından görüntüler çizmeye yardımcı olabiliyor. Segment Everything, etkili bir şekilde ek yapay zeka eğitimi ihtiyacını sınırlayabilir.

Hem AI modeli hem de bir veri seti, ticari olmayan bir lisansla indirilebiliyor. Diğer bir deyişle, yaratıcılar bunu ürünler için kullanamayacak.

Meta insanlığın sonu olacak! Görmediği nesneleri algılayan yapay zekayı test ediyorlar!

Model öncelikle araştırma ve teknolojiye erişimin genişletilmesini amaçlıyor. Şu anda Meta, yasaklanmış içeriği denetlemek, gönderileri önermek ve fotoğrafları etiketlemek için benzer bir teknoloji kullanıyor.

Geliştiriciler, mevcut modelin kusurlu olduğunu kabul ediyor: daha ince ayrıntıları kaçırabiliyor ve sınırları algılamada bazı modeller kadar doğru sonuç veremeyebiliyor. Ayrıca Segment Everything istemleri gerçek zamanlı olarak işleyebilirken, zorlu görüntü işleme söz konusu olduğunda çıkmaza girebiliyor. Meta, bazı daha özel AI araçlarının kendi alanlarında bu modelden daha iyi performans gösterebileceğini söylüyor.

Bu yapay zekayı şimdilik hızlı, doğru nesne algılamanın (genellikle) hayati önem taşıdığı robotlarda veya diğer cihazlarda göremeyeceksiniz. Zira bunun gibi modeller, yalnızca eğitim verilerine güvenmenin pratik olmadığı durumlarda yardımcı olabiliyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*