Meraklısına Siber Güvenlik 101

Ancak sürekli değişen siber güvenlik dünyası bizi günümüzün modern tehditlerine karşı koruyabilir mi?

Siber güvenlik terimleri için sağlam bir temel geliştirmek bireysel ve kurumsal riskleri en aza indirmeye ve azaltmaya nasıl yardımcı olunacağını anlamaya yönelik harika bir ilk adımdır. Siber güvenlik terimlerinin, saldırı türlerinin, düzenlemelerin, sık sorulan soruların ve hatta eyleme geçirilebilir birkaç bilgiyi öğrenmek bizi tehditlere karşı koruyacaktır.

Üst not: Dark web’de veriler kaça satılıyor?

ExpressVPN’in dark web araştırması, sosyal medya hesaplarından banka hesaplarına veya sahte pasaportlara kadar veri ve bilgilerin ne kadar ucuza satıldığını ortaya koyuyor.

Çevrimiçi veri ve bilgilerinizi korumak için kişisel ve temel siber güvenlik önlemleri almayı unutmayın. Çevrimiçi hesaplarınız için güçlü parolalar oluşturun, iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) kullanın, ortak Wi-Fi ağlara bağlanmaktan kaçının veya VPN ile bağlanın.

Siber Güvenlik Nedir?

Siber güvenlik, bir kuruluşun dijital altyapısının ( ağlar, sistemler ve uygulamalar dahil ) saldırganlar ve diğer tehdit aktörleri tarafından ele geçirilmesine karşı korunmasına yönelik bir dizi tekniktir. Siber güvenlik, hassas verileri korumayı, iş sürekliliğini sağlamayı ve mali kayıplara karşı korumayı amaçlayan stratejiler oluşturmak için teknolojiyi, insanları ve süreçleri birleştirir.

Farklı Siber Güvenlik Türleri Nelerdir?

Antivirüs Yazılımı

Anti-virüs (AV) yazılımı, kötü amaçlı yazılımları tarayan, algılayan, engelleyen ve ortadan kaldıran bir tür BT güvenlik yazılımıdır. AV programları genellikle arka planda çalışır ve bilinen kötü amaçlı yazılım imzalarını ve kötü amaçlı yazılımın varlığını gösterebilecek davranış kalıplarını tarar.

Uç Nokta Tespiti ve Yanıtı (EDR)

EDR, uç noktalarda ve ana bilgisayarlarda şüpheli etkinliği tespit etmeye, araştırmaya ve hafifletmeye odaklanan bir araç ve çözüm kategorisidir. EDR’nin değeri, bilinen bir davranış kalıbına veya kötü amaçlı yazılım imzasına sahip olmayan gelişmiş tehditleri tespit etme yeteneğinde yatmaktadır. EDR ayrıca, tespit edilen tehditlerin doğasına bağlı olarak uyarlanabilir bir yanıtı tetikleyebilir.

Yönetilen Algılama ve Yanıt (MDR)

MDR, bir üçüncü taraf satıcı tarafından sürekli izleme, tehdit algılama ve olay yanıtı için kapsamlı çözümler sunan bir güvenlik operasyonları merkezi bileşenidir. Şirket içi BT ekiplerinin olaylara öncelik vermesine ve kuruluşlarının güvenlik duruşunu iyileştirmesine yardımcı olan, gerçek zamanlı, gelişmiş tehdit yönetimi için bütünsel, anahtar teslim bir çözümdür.

Yönetilen Risk (MR)

MR, basit güvenlik açığı yönetimi çözümlerinin ötesinde riskli yazılımlar, varlıklar, yanlış yapılandırmalar ve hesaplar için ağlarınızı, uç noktalarınızı ve bulut ortamlarınızı sürekli olarak tarar. Concierge hizmeti olarak sunulur; güvenlik duruşunu zaman içinde sertleştirmek için boşlukları belirleyerek güvenliğe daha proaktif bir yaklaşım benimsemeye yardımcı olur.

Yönetilen Güvenlik Hizmetleri

Yönetilen güvenlik, belirli bir güvenlik yönünü yönetmek ve denetlemek için genellikle bir abonelik modeli olarak harici bir satıcı tarafından sağlanan bir hizmet veya çözümdür. Kuruluşlar genellikle yönetilen güvenlik hizmetlerini ya güvenlik işlevlerini tamamen dış kaynak olarak kullanmak ya da ihtiyaçlarını şirket içi yeteneklerini tamamlayacak şekilde ölçeklendirmek için kullanır.

Yönetilen Güvenlik Hizmeti Sağlayıcısı (MSSP)

MSSP, bir kuruluşun güvenliğini 7/24 yöneten ve izleyen bir satıcıdır. MSSP hizmetleri, diğerlerinin yanı sıra, güvenlik altyapısının konuşlandırılmasını, uç noktaların izlenmesini ve ağ güvenliğinin yönetilmesini içerebilir.

Güvenlik Bilgileri ve Olay Yönetimi (SIEM)

SIEM çözümü, farklı güvenlik ürünlerinden güvenlik olaylarını ve uyarılarını toplayan ve bir araya getiren entegre bir araçtır. SIEM yazılımı, bir kuruluşun ortamındaki potansiyel tehditleri belirlemek için bu olayları analiz eder ve ilişkilendirir.

Güvenlik Açığı Değerlendirmesi (VA)

Güvenlik Açığı değerlendirmesi, iş sistemlerindeki güvenlik açıklarını tanımlama, sınıflandırma ve önceliklendirme sürecidir. Değerlendirmeler dahili, harici veya ana bilgisayar tabanlı güvenlik açıklarına odaklanabilir. Belirli bir başlangıç ​​ve bitiş tarihi vardır.

Güvenlik Açığı Yönetimi Çözümü

Güvenlik açığı yönetimi çözümleri, yama uygulama, yükseltmeler ve yapılandırma düzeltmeleri gibi siber saldırı önleme faaliyetlerini optimize ederek dahili ve harici siber güvenlik açıklarını tanımlar, izler ve öncelik sırasına koyar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*