Kötü haber! Özel İletişim Vergisi zamlandı! Faturalara dikkat!

Gün geçmiyor ki yeni bir zam haberi daha gelmesin. Aslında şu ara piyasalarda olumlu bir hava hakim. Döviz kurları düzenli bir düşüş trendi içerisine girdi. Geçtiğimiz gün dolar ilk defa 7.3’ün altına indi. Hatırlanacağı üzere kısa bir süre önce döviz kuru 8.6 seviyelerini test etmişti.

Hali hazırda böyle bir düzen mevcutken, özellikle gıda ürünlerindeki fiyat artışını açıklamak pek kolay değil.

Her ne kadar enflasyon rakamları yüzde 12 seviyelerinde tutulsa da çarşıya pazara yansıyan zamların daha farklı olduğunu söyleyebiliriz.

Kötü haber! Özel İletişim Vergisi zamlandı

Bu dönemde en azından toplumsal vergilere zam gelmiyor derken güne kötü bir haberle uyandık. Konuşma, mesajlaşma, internet gibi iletişim hizmetlerine uygulanan Özel İletişim Vergisi oranları yüzde 7.5’ten yüzde 10’a yükseltildi. Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Peki bu ne anlama geliyor? Verginin artması demek aslında faturalara ödediğimiz tutarın da artması anlamına geliyor. Elbette operatörlerin bu tutarı kullanıcılara yansıtıp yansıtmayacağı da farklı bir soru işareti.

Çünkü pek çok fatura paketi vergiler dahil olarak hesaplanıyor. Dolayısıyla satın aldığımız 60 TL’lik pakette biz tüm vergileri de en başında ödemiş oluyoruz.

Öte yandan bu tutar kullanıcılara yansıtılırsa ham fiyatı 100 TL olan bir pakette 2.5 TL’lik fark yaratacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*